اسیدهای لینولئیک مزدوج (CLA)، اسیدهای چربی ضروری هستند که به طور طبیعی در گوشت حیواناتی مثل گاو و چربی های لبنیات یافت می شود. تحقیقات نشان داده اند که CLA ممکن است برخی از فواید مربوط به سلامتی و عملکرد را در نمونه های انسانی داشته باشد. برخی از گزارشات اشاره داشتند که مصرف مکمل CLA به طور جزئی باعث کاهش چربی و افزایش توده بدون چربی می شود.
CLA در بازار فروش به عنوان یک مکمل کاهش وزن، افزاینده سلامتی و نیروزا برای ورزشکاران شناخته شده است.
پژوهشی در سال ۲۰۰۵، نشان داد که CLA می تواند تاثیر مفیدی بر عملکرد دستگاه دفاعی آزمودنی های انسانی سالم داشته باشد.
گزارش شده است که مصرف مکمل CLA شاخص های کاتابولیسمی را کاهش می دهد. این مسئله ممکن است به ورزشکاران کمک کند تا حجم بالای تمرینات را راحت تر تحمل کنند تا منجر به دستاوردهای بزرگتری در قدرت و یا توده بدون چربی می شود.
لاوری و همکارانش تاثیر مصرف cla یا اسیدهای لینولئیک مزدوج (۷/۲ گرم در روز) را طی شش هفته تمرین مقاومتی در بدنسازان تازه کار بررسی کردند. این محققان گزارش کردند که CLA به طور قابل توجهی توده عضلانی بازوها، توده بدنی و کسب قدرت پرس پا را افزایش داد. این مطالعه شواهدی را ارائه داد که مصرف مکمل CLA طی تمرین ممکن است بر سازگاری های تمرینی تاثیر بگذارد.
کریدر و همکارانش تاثیر مصرف ۹/۲ گرم اسیدهای لینولئیک مزدوج یا cla در روز را برای ۳۰ روز روی ترکیب بدن، چگالی استخوانی، قدرت و شاخص های کاتابولیسمی در ورزشکاران مقاومتی با تجربه مطالعه کردند. نتایج نشان داد که مصرف مکمل CLA تاثیری بر توده بدنی، توده چربی یا توده بدون چربی ندارد. با این حال نشانه ها حاکی از این بود که CLA ممکن است باعث کاهش شاخص های کاتابولیسمی، افزایش قدرت، افزایش چگالی استخوانی و تقویت وضعیت دستگاه دفاعی شود.
در تحقیق دیگر مصرف مکمل CLA باعث افزایش برون ده توانی و کاهش کلسترول خون در دوچرخه سواران شد.
براساس پژوهش های انجام شده مکمل CLA  ممکن است چربی خون را کاهش دهد ولی تاثیر معنی داری بر وزن بدن و ترکیب بدنی ندارد بنابراین این مکمل برای کاهش وزن کارایی لازم ندارد.
نوشتهٔ پیشین
گلوکوزامین چیست؟
نوشتهٔ بعدی
نوشابه ورزشی چیست؟

مقالات مرتبظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up