تمرین هوازی ناشتا

تمرین هوازی ناشتا معجزه چربی سوزی یا عضله سوزی

در مورد ورزش ناشتا و به خصوص هوازی ناشتا یعنی در ابتدای روز و قبل از خوردن غذا دو نظر کلی بین افراد شایع هست. نظر مخالف که می گوید چون ذخایر گلیکوژن عضلات خالیه پس بدن سراغ تخریب عضلات برای تامین انرژی می رود. در طرف مقابل نظر موافق می گوید چون چند ساعت از زمان
غذا خوردن گذشته چربی سوزی در این حالت به بیشترین مقدار خودش میرسد.
گلیکوژن عضلات فقط با فعالیت بدنی یا تمرین کردن و فقط در عضلاتی که تمرین داده میشه کاهش پیدا میکنه. از طرفي عضلات نمیتونن گلوکز ناشی از شکستن گلیکوژن رو مستقیم به خون برگردونن و برای تامین گلوکز خون از گلیکوژن عضلات استفاده نمیشه. پس با یک شب خوابیدن و چند ساعت محدود غذا نخوردن گلیکوژن عضلات کاهش قابل توجهی نداره و از این نظر جای نگرانی نیست.
مطالعاتی که میزان دفع نیتروژن که ناشی از شکستن پروتئین هاست رو بررسی کردن نشان می دهند که از این نظر تفاوتی در ورزش ناشتا یا بعد از صبحانه و ناهار وجود ندارد.
پس حداقل در تمریناتی که کمتر از یک ساعت طول میکشه از نظر تخریب عضلات جای نگرانی وجود نداره. البته نوع تغذیه بعد از تمرین ناشتا و در طول شبانه روز نقش تعیین کننده ای داره.
باید توجه کرد که هوازی ناشتا جز اصول چربیسوزی نیست و فقط به افرادی که درصد چربی پایینی دارن و میخوان به پایین ترین درصد چربی ممکن برسن پیشنهاد میشه. در مورد سایر افراد فقط یک انتخابه و در صورتی که در برنامه روزانه کسی این تنها زمان انجام ورزش باشه یا علاقه شخصی افراد تمرین در این زمان باشه مشکلی از لحاظ تمرین ناشتا وجود نداره.
از لحاظ تغذیه پیشنهاد میشه که قبل یا بلافاصله بعد از تمرین در ابتدای روز، دریافت پروتئین به شکل مکمل یا غذا در اولویت باشه. پس افرادی که میخوان با شکم خالی تمرین نکنن میتونن قبل از تمرین از مواد – پروتئینی و در کنارش از نوشیدنی های حاوی کافئین برای افزایش شادابی و میل به تمرین مثل قهوه و چای سبز بهره ببرن. حتی در بعضی مطالعات دریافت پروتئین قبل از تمرین به چربیسوی بیشتر کمک کرده.
نوشتهٔ پیشین
پارابولان: عوارض و نحوه مصرف
نوشتهٔ بعدی
برتری عددی در فوتبال

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up