مکمل ال کارنیتین

قرص ال کارنیتین برای چیست؟

وقتی سخن از مکمل ال-کارنیتین به عنوان یک مکمل کاهش وزن (یا چربی) به میان می‌آید، معمولاً دو دیدگاه غالب وجود دارد. دیدگاه اول که اغلب در بین مربیان طرفدار دارد، ال-کارنیتین را به عنوان یک مکمل چربی‌سوز یا کاهش وزن خوب می‌شناسند. دیدگاه دوم که در بین اغلب افراد با تحصیلات ورزشی آکادمیک است، این مکمل را کاملاً بی‌اثر می‌دانند. در اغلب موارد این دو گروه نیز با تعصب بر موضوع خود پافشاری می‌کنند. اما بیاییم بی‌طرفانه مطالعات علمی را بررسی کنیم تا میزان اثر و کارایی مکمل‌یاری ال-کارنیتین مشخص شود.
.
بر‌اساس مطالعات صورت گرفته مکمل ال-کارنیتین باعث کاهش وزن می‌شود. اما مهم میزان آن است. براساس بزرگترین مطالعه‌ای که بر روی این مکمل صورت گرفته (مطالعه متاآنالایزیس در سال ۲۰۱۶)، به طور متوسط مصرف ۴.۵ ماه مکمل ال-کارنیتین باعث کاهش ۱.۳۳ کیلوگرم کاهش وزن می‌شود که معادل حدود ۳۰۰ گرم کاهش وزن در ماه است.
.
ذکر چند مورد در اینجا الزامیست:
.
۱. همانطور که همیشه به مراجعین گفته‌ام، مصرف این مکمل صرفاً هدر دادن هزینه است. شخصا مکمل ال-کارنیتین را اصلاً جز دسته‌ی چربی‌سوزهای موثر نمی‌دانم و به هیمن دلیل هیچ‌گاه این مکمل را نه به کسی پیشنهاد کرده‌ام و نه خواهم کرد.
.
۲. تاکنون هیچ مطالعه‌ی متاآنالیزی در مورد چربی‌سوزی ال-کارنی‌تین صورت نگرفته است. اما از آنجایی که کاهش وزن می‌تواند با کاهش عضله نیز همراه باشد مطمئناً چربی‌سوزی ال-کارنی‌تین کمتر از ۳۰۰ گرم‌ در ماه است.
.
۳. برخی اعتقاد دارند که ال-کارنی‌تین باعث بهبود کارایی ورزشی‌شان شده است. مطالعات بسیار کمی با این دیدگاه موافقند و اکثریت داده‌های علمی چنین دیدگاهی را ساپورت نمی‌دهند.
.
۴. مکمل ال-کارنیتین می‌تواند اثرات مثبتی بر سلامت بدن بگذارد و همینطور در درمان برخی بیماری‌ها موثر است. رد کردن چربی‌سوزی موثر آن دالِ بر مضر بودن آن نیست. مکمل ال-کارنیتین مکمل بدون عوارض جانبی است.
.
۵. با تغییر شیوه زندگی (مخصوصاً تغذیه و تمرین) می‌توانید نتیجه‌ی بسیار بهتری در کاهش وزن و چربی‌سوزی داشته باشید. درضمن، مکمل‌های بسیار موثرتری وجود دارد که می‌تواند با توجه به هدف شما و وضعیت ترکیب بدنی‌تان به شما کمک کند. پس بر سر چنین مکمل کم اثری سرمایه‌گذاری نکنید.
.
نوشتهٔ پیشین
تنفس صحیح در بارفیکس
نوشتهٔ بعدی
خواص جویدن سیاه دانه

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up