مکمل وانادیوم

مکمل وانادیوم

وانادیوم جزو عناصر کمیاب است. توسط شیمیدان سوئدی به نام نیلزگابریل سف استروم کشف شد و آن را وانادیوم نام گذاشت. در برخی غذاها مانند قارچ، پوست ماهی، فلفل سیاه، جعفری، دانه شوید و دانه ها وجود دارد.
مکانیسم عملکرد
وانادیوم عنصر ضروری رژیم غذایی انسان نیست و در مورد آن اختلاف نظر وجود دارد. وانادیوم ماده مغذی ضروری برای برخی حیوانات است مانند جوجه ها که کمبود آن موجب تاثیر زیان آور بر استخوان، بال ها و خون می شود. وانادیوم به عنوان کوفاکتور در برخی آنزیم ها عمل می کند و برخی پژوهش ها نشان داده اند که عمل انسولین را تقلید می کند. ادعا می شود وانادیوم تاثیر مفیدی بر کنترل قند خون و احتمالاً ترکیب بدن داشته باشد. انواع مختلفی از وانادیوم به شکل مکمل های غذایی به عنوان کاهنده وزن و بهبود دهنده ترکیب بدن فروخته می شود.
تحقیقات
مطالعه ای در سال ۱۹۹۶ به مدت ۱۲ هفته مصرف وانادیوم سولفات را در ۳۱ ورزشکار وزنه بردار، انجام شد و نشان داد که تاثیر معنی داری بر ترکیب بدن ندارد.
پژوهش دیگری در سال ۲۰۰۲ کشف کرد که مصرف مکمل وانادیوم سولفات، حساسیت به انسولین را در افراد سالم فعال تحت تاثیر قرار ندارد. در حالی که معلوم شده است وانادیوم در حساسیت به انسولین نقش دارد ولی مصرف مکمل آن ترکیب بدن را بهبود نداده و برای استفاده از ورزشکاران توصیه نشده است.
نوشتهٔ پیشین
مکمل فیبر
نوشتهٔ بعدی
مکمل سیر

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up