هموگلوبین a1c

هموگلوبین a1c چیست؟

هموگلوبین پروتئینی است که در داخل گلبول های قرمز یافت می شود و اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کند. وقتی سطح گلوکز خون بالا باشد (مانند دیابت)، هموگلوبین با گلوکزی که وارد گلبول‌های قرمز خون می‌شود ارتباط برقرار می‌کند. به این هموگلوبین گلیکوزیله یا A1c گفته می شود.
اگر گلوکز زیادی به سلول‌های هموگلوبین دار متصل باشد، میزان A1C بالا خواهد بود. اگر مقدار گلوکز طبیعی باشد، میزان A1C نیز طبیعی خواهد بود.
در یک فرد سالم، حدود ۵% هموگلوبین‌ها متصل به گلوکز هستند. میزان A1C طبیعی، ۵٫۶% و یا کمتر است.
قند خون ۵٫۷% تا ۶٫۴% نشانگر پیش‌دیابت است. میزان A1C در افراد مبتلا به دیابت ۶٫۵% و یا بالاتر است.

آزمایش A1C  چه موردی را اندازه‌گیری می‌کند؟

در این آزمایش میزان هموگلوبین خون که گلوکز به آن متصل شده است اندازه‌گیری می‌شود. هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز خون یافت می‌شود. چرخه عمر این سلول‌ها حدوداً سه ماه است.
از آنجا که گلوکز به هموگلوبین متصل می‌شود. میزان گلوکز متصل به هموگلوبین نیز سه ماه عمر دارد. اگر گلوکز زیادی به سلول‌های هموگلوبین متصل باشد، A1C شما بالا خواهد بود.

نحوه کار آزمایش هموگلوبین A1C چگونه است؟

به فرض، سطح قند خون شما در هفته قبل یا ماه قبل بالا بود. هموگلوبین شما، این مسئله را در قالب A1C بالا در خون، می‌تواند نشان دهد. گلوکز متصل به هموگلوبین در طی سه ماه قبل، قابل تشخیص با این آزمایش است زیرا این سلول‌ها تقریباً سه ماه عمر می‌کنند.
بنابراین، آزمایش A1C، میانگین میزان قند خون شما در سه ماه گذشته است. این آزمایش، نمی‌تواند اطلاعاتی در مورد سطح قند خون شما در روز آزمایش ارائه بدهد، ولی روشی مفید برای ارزیابی میزان اثرگذاری کنترل قند خون شما توسط پزشک است.
نوشتهٔ پیشین
مواد خوراکی کاهش دهنده فشارخون
نوشتهٔ بعدی
دیسک سیاه چیست؟

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up