دارو در بدنسازی

آمپول هورمون اچ سی جی HCG چیست و چه عوارض و تاثیراتی دارد؟

گناد اشاره به غدد جنسی دارد و گونادوتروپین کوریونیک هورمونی است که در ماه های نخست حاملگی در بدن خانم ها یافت می شود و در جفت تولید می شود که ازدیاد مقادیر این هورمون در ادرار زنان به معنای حاملگی می باشد. گفتنی است اچ سی جی در درمان ناباروری بانوان کاربرد دارد چرا که با القای تخمک گذاری در آنها باروری را تسهیل می کند. کاربرد این دارو در آقایان برای درمان کاهش فعالیت غدد تناسلی پسران جوان می باشد، که اچ سی جی این عمل را با شبیه سازی عمل هورمون لوتئینی(LH) با تحریک ترشح تستوسترون در بیضه ها کمک می کند.
 LH هورمونی است که از غده هیپوفیز ترشح شده و سلولهای غده جنسی را که در بیضه ها وجود دارند به تولید تستوسترون تحریک می کند و این درست مسئله ی حائز اهمیت برای ورزشکارانی است که مبادرت به مصرف استروئیدها نموده اند، چنین ورزشکارانی به خوبی می دانند، بالا بودن سطوح سرمی تستوسترون در اثر مصرف استروئیدها به کاهش فعالیت بیضه ها برای تولید تستوسترون می انجامد، چرا که در چنین شرایطی بدن فرد عملا نیازی به ترشح تستوسترون حس نکرده و غدد مترشحه که بیضه ها هستند رو به انحلال می روند، از این رو احیای تولید تستوسترون، نگرانی خاصی است که در پایان هر دوره مصرف استروئید ایجاد می شود زیرا در این ایام، هم میزان استروئید تزریقی کم می شود و هم بیضه ها روند طبیعی خود را باز سر نگرفته اند.
 لذا به جز این مسئله مشکل و نگرانی اصلی به فعالیت کورتیزول برمی گردد زیرا اثرات آندروژن ها سبب به هم خوردن تعادل کورتیزول/ تستوسترون می شود و باعث بالا رفتن سطح کورتیزول نسبت به تستوسترون می شود، همان طور که ذکر شد کورتیزول بر خلاف استروئیدها که هورمون آنابولیسمی می باشند یک هورمون کاتابولیسمی بشمار می رود و باعث تجزیه و تخریب پروتئین موجود در سلول ها می شود در واقع عمل اصلی HCG در مردان این است که توانایی بیضه را مجددا به سطح طبیعی خود باز گردانده و نسبت به هورمون محرک جسم زرد واکنش نشان دهد. و اگر شخص به مدت طولانی از فعالیت دور بماند با کاهش قابل توجه این توانایی مواجه می شود. تحت چنین شرایطی این امکان وجود دارد که تستوسترون در حد طبیعی خود ترشح نشود و فرد با آتروفی بیضه روبرو شود لذا تحریک بیشتر که به علت مصرف HCG تولید می شود به سرعت می تواند بیضه را به اندازه نرمال خود برگرداند و آن را از فعالیت مناسب برخوردار سازد.
مصرف این دارو را که در دوزهای ۱۵۰۰ و ۵۰۰۰ میلی گرم بر میلی لیتر ارائه و تولید می شود، از فردی به فرد دیگر با توجه به استروئید مصرفی و مدت زمان بهره گیری از استروئیدها متفاوت می باشد اما به طور معمول تزریق ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد که هر چهار یا پنج روز یک مرتبه صورت میگیرد توصیه می شود. البته طول دوره مصرف نباید از ۲ یا ۳ هفته تجاوز کند زیرا اگر تزریق بمدت طولانی و یا دوز بالا صورت گیرد این امکان وجود دارد که این دارو، حساسیت سلول های غده جنسی آقایان را در برابر هورمون محرک جسم زرد تخمدان کاهش دهد و در نتیجه نتایجی عکس آن چیزی که مد نظر دارید کسب کنید.
نکته حائز اهمیت در مورد زمان بهینه مصرفی دارو این که، بهتر است با توجه به نیمه عمر استروئید مصرفی افراد اقدام به مصرف HCG آن کنند. بنابراین تنظیم زمان دقیق شروع مصرف بر اساس نیمه عمر دارو های مصرفی تنظیم می شود مثلا اگر فردی در دوره استروئیدی خود، از داروی امنادرن استفاده کرده باشد نباید از اچ سی جی در فاصله کمتر از ۱۵ روز از آخرین تزریق بهره بگیرد چرا که چنین کاری تقریبا بیهوده و البته بدون عوارض نیست.
همان طور که گفته شد HCG طوری عمل می کند که بتواند از عملکرد LH تقلید کند، لذا می توان از یک محرک قوی FSH در کنار آن استفاده نمود که از این قبیل می توان به کلوماید یا تاموکسیفن اشاره نمود که با این کار هر دو عمل اسپرم سازی و تحریک ترشح تسوسترون تقویت می شود.
در مجموع بهترین روشی که می توانید از آن بهره ببرید این است که از همان ابتدا کلومیفن و تاموکسیفن را همراه با HCG مصرف کنید اما پس از قطع HCG این داروها را تا چند هفته به تنهایی مصرف کنید. در نتیجه چنین اقدامی مقدار هورمون تستوسترون به نحو مؤثری افزایش پیدا می کند و پس از قطع کلومیفن و تاموکسیفن در سطح ثابت حفظ می شود.
عوارض این دارو، ریزش مو، احتباس خفیف آب و املاح و افزایش میل جنسی است.
نوشتهٔ پیشین
صفر تا صد نولوادکس یا تاموکسیفن
نوشتهٔ بعدی
صفر تا صد دکادورابولین

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up