ابوالفضل زاهدی

نقل قول هایی از ابوالفضل زاهدی

۵ نقل قول از ابوالفضل زاهدی

 

خوب حرکت کنید.

تمرکز بر کارایی حرکت (یا حرکت خوب) باید هدف اصلی یک برنامه قدرتی و آماده سازی درست باشد.
راندمان حرکتی به ترکیبی از تحرک (یعنی انعطاف پذیری و دامنه حرکت در مفاصل) و ثبات (یعنی کنترل حرکتی) نیاز دارد.
به طور متوالی، دستیابی به تناسب اندام و ورزش بهینه به این صورت است:
تحرک => ثبات => قدرت => توان
هرچه تحرک بیشتری داشته باشید، پتانسیل بیشتری برای حرکت خوب دارید. هنگامی که تحرک قابل کنترل باشد، آنگاه شما حرکت عملکردی خواهید داشت. هنگامی که حرکتی عملکردی دارید، تا جایی که ممکن است حرکت کنید و بدن خود را با تمرینات قدرتی و سپس توانی به چالش بکشید.

 

 

لگن، قوه محرکه بدن است.

در حالی که پرس سینه ممکن است معیار بسیار محبوبی برای سنجش قدرت باشد، بیشترین قدرتی که بدن می تواند تولید کند از لگن ناشی می شود.
به طور خاص، خم شدن از لگن(hip hinge)، قدرتمندترین بلندکردن است. این دلیلی است که بیشتر افراد می توانند ددلیفت را بیشتر از اسکات وزنه بزنند. خم شدن از لگن کمتر به صورت خم شدن به جلو و بیشتر یک حرکت به عقب نشستن است که در آن  پشت صاف می ماند و زانوها کمی خم می شوند.
علاوه بر خم شدن از لگن(hip hinge)، لگن می تواند قدرت چرخشی قابل توجهی تولید کند. در ورزش، یک تاب قدرتمند در بیسبال، یا درایو در گلف از قدرت چرخشی لگن است.
تصادفی نیست که وقتی پزشکان تراکم مواد معدنی استخوان را ارزیابی می‌کنند، اندازه‌گیری‌ها از لگن و ستون فقرات انجام می‌شود. قوی و قدرتمند نگه داشتن لگن ممکن است به طول عمر بیشتر منجر شود.

 

 

رشد نوزاد کلید درک حرکت انسان است.

اکثر مربیان فیتنس و تناسب اندام، تمرین را از حالت ایستاده آموزش می دهند، اما این برخلاف روشی است که ما در دوران نوزادی حرکت را یاد می گیریم. موضوع رشد نوزاد و تاثیر آن بر ورزش به راحتی شایسته نوشتن یک کتاب است.
در نوزادی، نفس می کشیم، سپس چنگ می زنیم، سپس غلت می زنیم، سپس می خزیم. در نهایت می نشینیم، زانو می زنیم، چمباتمه می زنیم(اسکات می زنیم)، سپس می ایستیم. بنابراین از نظر فنی، قبل از اینکه بتوانیم بایستیم، چمباتمه می زنیم(اسکات می زنیم).
این توالی رشدی پیامدهای مهمی برای چگونگی یادگیری ورزش کردن و اصلاح الگوهای حرکتی ناکارآمد دارد.

 

 

عدم تقارن یک عامل خطر بزرگ برای آسیب است.

در حالی که سفتی یا ضعف عضلانی بیش از حد در بدن مطمئنا خوب نیست، تحقیقات نشان می دهد که عدم تقارن عملکردی بین سمت راست و چپ بدن یک عامل خطر بسیار بالاتر برای آسیب است.
اگر لگن راست شما سفت است، اما لگن چپ شما انعطاف پذیر است، این عدم تقارن می تواند منجر به مجموعه ای از مشکلات در کل بدن شما شود.

 

اگر هنگام چمباتمه زدن(اسکات زدن)، زانوهای شما درد می کند، به این معنی نیست که چمباتمه زدن به طور کلی برای زانوهای شما مضر است.

اگر هنگام چمباتمه زدن در زانوهای خود احساس درد می کنید، باید زانوهای خود را در اسرع وقت معاینه کنید. اما این بدان معنا نیست که چمباتمه زدن بد است، یا چمباتمه زدن عمیق بد است. این یک حرکت بسیار طبیعی انسان است و زانوها در هنگام اسکات فشار بیشتری را در زاویه ۹۰ درجه تجربه می کنند.

 

نقل قول های بالا از ابوالفضل زاهدی، فوق لیسانس آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی از دانشگاه تهران و مولف و مترجم بالای ۵ کتاب بدنسازی است. 

 

ابوالفضل زاهدی

نوشتهٔ پیشین
آناتومی و تمرین تقویتی عضله ساقی قدامی
نوشتهٔ بعدی
حرکات داخل پا بدنسازی

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up