تیپ بدنی در بدنسازی

انواع تیپ بدنی در بدنسازی

تیپ بدن شما می تواند بر نحوه پاسخگویی شما به انواع مختلف تمرینات و برنامه های غذایی تاثیر بگذارد. این راهنما به شما کمک می کند تا تیپ بدن خود (اکتومورف، مزومورف یا اندومورف) و نحوه ساختار تمرین و رژیم غذایی خود را برای موفقیت بشناسید.
وقتی برای اولین بار وارد صحنه بدنسازی شدم، تحت تأثیر تعداد برنامه های تمرینی مختلف، مکمل های بدنسازی، رژیم های غذایی، مقالات و اطلاعاتی بودم که در آنجا وجود داشت. رژیم‌های غذایی و برنامه‌های تمرینی متناقضی زیادی وجود داشت و من نمی‌دانستم چه کاری باید انجام دهم. نتیجه این کار حدود ۶ ماه حضور در باشگاه با دستاوردهای اندک و تقریباً بدون انگیزه برای تمرین بودم.
من  می خواستم دست از کار بکشم و تسلیم شوم. سپس یک مرد در باشگاه یک مجله به من داد و به من گفت که مقاله مربوط به تیپ های بدن را در آنجا بخوانم. بنابراین من این کار را کردم و چشمانم را به این دلیل باز کرد که چرا در باشگاه هیچ دستاوردی نداشتم.
من یک اکتومورف واقعی (سخت وزن گیر) هستم و وزن بدنم زمانی که برای اولین بار وارد باشگاه شدم ۶۰٫۲ کیلوگرم  بود. در آن زمان هیچ ایده ای در مورد تیپ بدنی نداشتم. من فرض کردم (مانند اکثر مبتدیان) که هر چه بیشتر تمرین کنم بزرگتر می شوم. با این فکر که «بیشتر بهتر است» برنامه‌ای را دنبال کردم که برای یک بدنساز نخبه طراحی شده بود. این منجر به افزایش حدود ۱٫۷ کیلوگرم در ۶ ماه شد.
پس از خواندن مقاله تیپ بدن در آن مجله، شروع به درک بیشتر در مورد نحوه عملکرد تیپ بدنی، متابولیسم و افزایش وزن کردم. از آنجایی که یک اکتومورف هستم، باید روی کالری دریافتی، دوره های طولانی استراحت و حداقل کاردیو تمرکز کنم. تنها پس از آن بود که شروع به دستیابی به برخی دستاوردهای واقعی کردم و هرگز به عقب نگاه نکردم.
بنابراین مهم است که بتوانید تیپ بدن خود را شناسایی و درک کنید. تیمپ ختلف بدن به روش های تمرینی و برنامه های غذایی متفاوتی نیاز دارند. بنابراین در زیر ۳ تیپ بدنی مردانه ذکر شده است: اکتومورف، مزومورف و اندومورف، همراه با خصوصیات آنها.
تیپ بدن اکتومورف
اکتومورف یک مرد لاغر معمولی است. اکتوها ساختاری سبک با مفاصل کوچک و ماهیچه های بدون چربی دارند. معمولاً اکتومورف ها دارای اندام های بلند و لاغر با ماهیچه های رشته ای هستند. شانه ها نازک با عرض کمی هستند.
ویژگی های معمول یک اکتومورف:
ساختار استخوانی کوچک
وزن گیری سخت
سینه صاف
شانه های کوچک
لاغر
توده عضلانی بدون چربی
افزایش وزن برایش سخت است
متابولیسم سریع
اکتومورف ها به سختی وزن اضافه می کنند. آنها متابولیسم سریعی دارند که کالری را خیلی سریع می سوزاند. اکتو برای افزایش وزن به مقدار زیادی کالری نیاز دارد. تمرینات باید کوتاه و با تمرکز بر روی گروه های عضلانی بزرگ باشد. مکمل ها حتما توصیه می شود. اکتومورف ها باید قبل از خواب غذا بخورند تا از کاتابولیسم عضلانی در طول شب جلوگیری کنند. به طور کلی، اکتومورف ها می توانند به راحتی چربی را از دست بدهند که باعث می شود کاهش ماهیچه های بدون چربی برای آنها آسان تر شود.
تیپ بدن مزومورف
مزومورف دارای ساختار استخوانی بزرگ، عضلات بزرگ و بدنی طبیعی ورزشی است. مزومورف ها بهترین تیپ بدنی برای بدنسازی هستند. آنها به راحتی وزن اضافه و کاهش می دهند. آنها به طور طبیعی قوی هستند که بستر مناسبی برای عضله سازی است.
ویژگی های معمول یک مزومورف:
ورزشی
به طور کلی بدن سفت
عضلات به خوبی مشخص شده اند
بدنه مستطیلی شکل
قوی
به راحتی عضله بدست می آورد
نسبت به اکتومورف ها راحت تر چربی می گیرد
تیپ بدنی مزومورف به تمرینات با وزنه بهترین پاسخ را می دهد. دستاوردها معمولا خیلی سریع دیده می شود، به خصوص برای مبتدیان. نکته منفی مزومورف ها این است که نسبت به اکتومورف ها راحت تر چربی می گیرند. این بدان معنی است که آنها باید مراقب کالری دریافتی خود باشند. معمولاً ترکیبی از تمرین با وزنه و کاردیو برای مزومورف ها بهترین کار را دارد.
تیپ بدن اندومورف
تیپ بدن اندومورف توپر و به طور کلی نرم است. اندومورف ها به راحتی چربی می گیرند. اندوها معمولاً  ساختار کوتاه‌تر با دست‌ها و پاهای ضخیم هستند. ماهیچه ها به خصوص پاها قوی هستند. اندومورف ها به طور طبیعی در تمرینات پا مانند اسکات قوی هستند.
ویژگی های معمول یک اندومورف:
بدن نرم و گرد
عضله و چربی را خیلی راحت بدست می آورد
به طور کلی کوتاه است
ساختار”سنگین”.
هیکل گرد
از دست دادن چربی سخت است
متابولیسم کند
ماهیچه ها چندان مشخص نیستند
وقتی صحبت از تمرین اندومورف ها می شود، افزایش وزن بسیار آسان است. متاسفانه بخش بزرگی از این وزن را چربی تشکیل می دهد نه عضله. برای به حداقل رساندن افزایش چربی، اندومورف ها باید همیشه تمرینات هوازی و همچنین وزنه ها را انجام دهند. معمولاً تا زمانی که فرد دارای پروتئین بالایی در رژیم غذایی خود باشد، به مکمل ها نیازی نیست.
تیپ بدن ترکیبی
در واقع، اکثر پسرها ترکیبی از دو تیپ بدنی دارند. این ترکیبات یا اکتومورف/مزومورف یا مزومورف/اندومورف هستند. یافتن یک مزومورف خالص که به عنوان مثال مانند یک اندومورف وزن اضافه می کند، غیر معمول نیست.
پس شما کدام تیپ بدنی هستید؟
با توجه به اطلاعات بالا باید بتوانید نوع بدن خود را تشخیص دهید. همچنین ممکن است بخواهید رژیم غذایی و تمرینات خود را متناسب با نوع بدن خود بهینه کنید.
نوشتهٔ پیشین
۲ برنامه تمرینی حجمی آرنولد شوارتزنگر
نوشتهٔ بعدی
برنامه بدنسازی حجمی رایگان

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up