بدنسازی فوتبال

برتری عددی در فوتبال

برتری عددی در فوتبال چیست؟
برتری عددی (Numerical Superiority) معرف تعداد بازیکنان خودی در یک منطقه با فضای مشخص ، در مقایسه با بازیکنان حریف است. به عنوان مثال ، چهار بازیکن هجومی ما در مقابل سه مدافع حریف. اگر تیمی در لحظه مالکیت توپ دارای برتری عددی باشد، فرصت خلق موقعیت و گلزنی بیشتری در مقابل حریفش خواهد اشت.
اهمیت برتری عددی در فوتبال
برتری عددی این اجازه را به تیم می دهد که توپ را حفظ کند، مالکیت بازی را در اختیار داشته باشد و به لایه های دفاعی حریف نفوذ کند. با اینکه مزیت های زیادی برای برتری عددی در لحظه مالکیت توپ وجود دارد، اما اگر توپ از دست برود و انتقال انجام شود (از فاز حمله به دفاع) ، سایر بازیکنان را نیز در معرض شرایط ۱ به ۱ و حتى ۲ به ۱ قرار می دهد.
برتری عددی در فوتبال کجا اتفاق می افتد؟
برتری عددی می تواند در هر منطقه ای از زمین اتفاق بیفتد، اما اغلب در فاز دفاعی و هنگامی که تیم در حال بازی سازی از انتهای زمین است دیده می شود. امروزه دروازه بان ها در لحظه مالکیت توپ، نقش بسزایی در ساخت حمله ایفا می کنند. به عنوان مثال، زمانی که یک تیم بجای اینکه بازیکنانش را به جلو بیاورد و پرس را از جلو انجام دهد، برنامه تدافعی اش را از زمین خودش شروع می کند، این اجازه را به تیم حریف می دهد تا با داشتن برتری عددی به بازی سازی از خط دفاع روی بیاورد. سبک بازی یک تیم و روند بازی، بر مسئله برتری عددی تاثیرگذار است.
برتری عددی در فوتبال چه زمانی اتفاق می افتد؟
هر لحظه ای که یک تیم مالکیت توپ را در اختیار داشته باشد، برتری عددی می تواند رقم بخورد و این مسئله به تاکتیک تیم و روند بازی مرتبط است. اغلب تیم ها از کدهایی برای طرح ریزی برتری عددی در مناطق خاصی از زمین استفاده می کنند. این علائم تعیین می کند که در کجای زمین و از طریق چه حرکاتی ، برتری عددی اعمال شود. به عنوان مثال ، تیمی که علاقه دارد با سرعت و بصورت مستقیم به عمق دفاع حريف نفوذ کند، مدافعانش را تشویق می کند که به محض دریافت توپ، سریعا رو به جلو بازی کنند. این حرکات رو به جلو و ایجاد برتری عددی، راه های نفوذ را برای شماره ۹ در مناطق بحرانی تیم حریف فراهم خواهد کرد.
برتری عددی در فوتبال چگونه اتفاق می افتد؟
برتری عددی اغلب با جابجایی های پی در پی و به موقع حاصل می شود. این حرکات شامل : جابجایی بازیکنان در مناطق مختلف زمین (خارج از پست خودشان) و حرکات با و بدون توپ متوالی می باشد. جابجایی بین پست ها و تعویض موقعیت ها (بعنوان مثال چرخش بین هافبک طراح و تدافعی) نیز اهمیت بسزایی دارد. فضایابی و فضاسازی برای گیج کردن تیم حریف)

 

نحوه اجرای برتری عددی در تمرینات
انجام دقیق و بدون اشتباه حرکات و جابجایی ها در جریان بازی، می تواند دشوار و در برخی موارد غیرممکن باشد، با این حال، اگر به عنوان مربی، ما در طراحی تمرین خلاق باشیم، این امکان وجود دارد که بازیکنان بتوانند روی چنین حرکاتی کار کنند و آنها را به بازی خود نیز انتقال دهند.
عوامل موثر بر ایجاد برتری عددی
۱٫  حرکت بازیکنان برای ایجاد فضا و در نهایت حمایت از یکدیگر
 ۲. حرکت رو به جلو و حمله حداکثری برای نفوذ به عمق دفاع حریف
٣. خلاقیت ، به منظور ایجاد و بهره برداری از فضا
نوشتهٔ پیشین
تمرین هوازی ناشتا معجزه چربی سوزی یا عضله سوزی
نوشتهٔ بعدی
تستسترون انانتات به زبان ساده

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up