دلیل بستن کمربند در بدنسازی

دلیل بستن کمربند در بدنسازی؟

استفاده از کمربند از طریق افزایش فشار درون شکمی به ثبات بخش قدامی ستون فقرات کمک میکنه و تا حدودی میتونه از خم شدن تنه جلوگیری کنه. از اونجایی که استفاده از کمربند در حرکاتی مثل اسکوات و ددلیفت سنگین یک ضرورت به حساب میاد بیشتر ورزشکاران گمان میکنن اجرای این حرکات همیشه نیازمند کمربنده.
به طور کلی، استفاده از کمربند در اجرای سنگین اسکوات و ددلیفت باعث کاهش فعال شدن عضلات مرکزی یا کر میشه، اما مطالعات نشون دادن که در صورت اجرای این حرکات با شدت پایین تر بستن کمربند نه تنها کمک نکرده بلکه فعالیت الکترومایوگرافیک عضلات عضلات باز کننده یا اکستنسور ستون فقرات رو بیشتر از زمان بدون کمربند افزایش داده.
بستن کمربند باشدت پایین، باعث کاهش فشار بر ستون فقرات نمیشه به بیان ساده تر بستن کمربند در اجراهای تکرارهای متوسط و بالا اثر محافظتی چندانی نداره.
به عنوان یه توصیه کلی در صورتی که تعداد تکرارهای شما مثلا در حرکت اسکوات بیشتر از ۶ تکرار باشه نیاز به بستن کمربند نیست و عضلات پشتی میتونن به خوبی ثبات ستون فقرات حفظ کنن.
نکته دیگر که باید بهش توجه کرد اینه که بستن کمربند باعث افزایش فشار خون و فشار قلبی عروقی میشه.یعنی بستن اون در زمانی که تکرارهای شما بالاتر از ۶ تکرار هست، به دلیل زمان بیشتر اجرای حرکت و فشار حفره شکمی و افراط در ایجاد وضعیت مانور والسالوا و کاهش اکسیژن رسانی به عضلات میتونه فشار قلبی عروقی رو افزایش بده پس بستن کمربند علاوه بر اینکه میتونه بی اثر باشه میتونه عوارض هم داشته باشه استفاده از کمربند تنها در تکرارهای پایین و اجرای رکورد اهمیت داره.
جهت دریافت برنامه بدنسازی مبتدی تا حرفه ای، عکس زیر را لمس کنید

برنامه بدنسازی تخصصی

 

نوشتن برنامه تمرینی برعهده چه کسی است؟ ابوالفضل زاهدی فوق لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه تهران. مولف و مترجم بالای ۱۰ کتاب بدنسازی

ابوالفضل زاهدی

 

نمونه هایی از کتب تالیفی و ترجمه ابوالفضل زاهدی

کتاب TRX

کتاب حرکت شناسی در بدنسازی

کتاب اصلاح ناهنجاری در بدنسازیکتاب عضله را تمرین ندهید

کتاب آنالیز حرکات در بدنسازی

نوشتهٔ پیشین
میزان مصرف پروتئین بر اساس وزن در بدنسازی
نوشتهٔ بعدی
حرکات اصلاحی کیفوز یا قوزپشتی

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up