مکمل سیر

مکمل سیر

یک گل سرخ بد بویی که به علت بوی تند آن شناخته شده است. سیر از ۶۰۰۰ سال پیش کشت شده و مورد استفاده قرار می گرفت و به عنوان افزایش دهنده عملکرد، توسط ورزشکاران المپیک در یونان باستان برای افزایش قدرت و استقامت به هنگام مسابقه و جنگ استفاده می شد. امروزه از سیر، بیشتر استفاده می شود و به علت طعم تند آن برای چاشنی نیز استفاده می شود.
پژوهشگران ادعای افزایش دهنده عملکرد سیر را مورد بررسی قرار داده اند؛ آنها به ویژه بر مولفه سولفوری سیر در داخل گیاه که خاصیت ضدالتهابی و بهبود دهنده سیستم ایمنی بدن است، تمرکز کرده اند.
مکانیسم عملکرد
فرآیندهای التهابی جزو مهمی از سیستم دفاع ایمنی بدن هستند؛ هنگامی که به صورت موضعی و موقتی ایجاد می شود بافت ها و اندام ها را از آسیب محافظت می کند. ولی زمانی که التهاب مداوم باشد و به صورت مزمن درآید، ورزشکار دچار بیش تمرینی، آسیب و بیماری شده که مانع از عملکرد مطلوب می شود. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که عنصر سولفور موجود در سیر، با مهار فعالیت آنزیم های التهابی به تنظیم التهاب کمک می کند. مدارک اولیه بر روی حیوانات از عصاره سیر قدیمی استفاده کرده اند و پیشنهاد کرده اند که ممکن است برای سیستم اسکلتی عضلانی و سلامتی هنگام تمرینات مفید باشد. همچنین سولفور موجود در آن به نظر می رسد از سیستم ایمنی برای درمان سرماخوردگی و سایر عفونت ها کمک کند.
تحقیقات
در حالی که نخستین ورزشکاران المپیک عقیده داشته اند مصرف سیر، قدرت و استقامت را هنگام رقابت افزایش می دهد ولی مدارک علمی برای اثبات آن وجود ندارد. یک بررسی در سال ۲۰۱۱ بر روی حیوانات هیچ فوایدی از مصرف سولفور موجود در سیر در زمان فعالیت ورزشی تا خستگی پیدا نکرد. یکی از بیشترین توجه ها به تاثیر آن بر ریکاوری است؛ مطالعه ای نشان داد، پروتکل مکمل دهی با ۸۰ میلی گرم از سولفور به مدت ۲ هفته، چندین نشانگر التهابی را در خون و همچنین درد عضلانی را در نتیجه دویدن در سراشیبی کاهش داد. بررسی دیگری پیدا کرد که مصرف روزانه ۱۸۰ میلی گرم از کپسول سیر، دارای آلیسین به مدت ۱۲ هفته به طور قابل توجهی بروز سرماخوردگی را در افراد سالم کاهش داد.
مصرف رایج
سیر می تواند به صورت مکمل یا کامل مصرف شود. مقدار مواد فعال (عناصر سولفور) به روش تهیه مکمل بستگی دارد. به پژوهش های بیشتری پیش از نتیجه گیری کلی و توصیه مقدار مصرف موثر به خصوص در ورزشکاران نیاز است. برای مصرف عموم یک تکه یا عصاره استاندارد به مقدار ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم در ۳ نویت در روز توصیه شده است.

آرنولدشو آموزش بدنسازی

نوشتهٔ پیشین
مکمل وانادیوم
نوشتهٔ بعدی
عوامل تعیین کننده سطوح قدرت، استقامت و توان عضلانی

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up