بیماری دژنراتیو دیسک

بیماری دژنراتیو دیسک چیست؟

بیماری دژنراتیو دیسک یکی از شایع ترین علل کمردرد و گردن درد است و همچنین یکی از سوء تفاهم هاست.
به عبارت ساده، بیماری دژنراتیو دیسک به علائم کمردرد یا گردن درد ناشی از سایش و پارگی دیسک ستون فقرات اشاره دارد. در برخی موارد، بیماری دژنراتیو دیسک نیز باعث ضعف، بی‌حسی و درد شدید در بازوها یا پاها (درد رادیکولار) می‌شود. بیماری دژنراتیو دیسک معمولاً شامل یک درد مزمن سطح پایین با دوره‌های متناوب درد شدیدتر است.
تخریب دردناک دیسک در گردن و قسمت کمر شایع است. این نواحی از ستون فقرات بیشترین تحرک و فشار را متحمل می شوند و بیشتر مستعد تخریب دیسک هستند.
علیرغم آنچه از نام آن پیداست، بیماری دژنراتیو دیسک یک بیماری نیست، بلکه شرایطی است که در آن ساییدگی و پارگی طبیعی و مرتبط با افزایش سن روی دیسک باعث درد، بی ثباتی و سایر علائم می شود. این وضعیت معمولاً منجر به ناتوانی طولانی مدت نمی شود و اغلب موارد را می توان با استفاده از روش های درمانی غیر جراحی مدیریت کرد.
در حالی که درست است که دژنراسیون دیسک به مرور زمان پیشرفت می کند، درد ناشی از بیماری دژنراتیو دیسک معمولا بدتر نمی شود و در واقع معمولاً با صرف زمان کافی احساس بهتری پیدا می کند.
تخریب دیسک بخش طبیعی پیری است و با گذشت زمان تغییراتی را در دیسک های خود نشان می دهند. با این حال، یک دیسک تحلیل رفته همیشه باعث ایجاد علائم نمی شود. در واقع، بیماری دژنراتیو دیسک در ماهیت و شدت آن کاملاً متغیر است.
این مقاله اطلاعات عمیقی را در مورد جنبه‌های بیماری دژنراتیو دیسک بر اساس اصول پذیرفته‌شده رایج، مانند نحوه ایجاد درد و علائم و درمان‌های رایج دیسک تحلیل‌رفته ارائه می‌دهد.
در ادبیات پزشکی در مورد اینکه چه چیزی تشخیص بیماری دژنراتیو دیسک را تشکیل می دهد و چه چیزی را تشکیل نمی دهد، اتفاق نظر کمی وجود دارد. این عدم توافق ممکن است به دلیل ماهیت بیماری باشد که باعث ایجاد علائم در طول سالیان متمادی می شود و ردیابی علائم را دشوار می کند.
مهم است که توجه داشته باشید که تحلیل رفتن دیسک می تواند منجر به تسریع شروع شرایط اضافی ستون فقرات شود، مانند:
تنگی نخاع، نوعی تخریب ستون فقرات که منجر به نیشگون گرفتن ریشه عصبی یا نخاع می شود.
استئوآرتریت در ستون فقرات، تغییرات در مفاصل فاست در پشت ستون فقرات که در نتیجه تخریب رخ می دهد.
اسپوندیلولیستزیس، که در آن یک مهره به دلیل دژنراسیون مفصل فاست روی دیگری به جلو می لغزد.
اسکولیوز یا کج پشتی


مقاله بالا توسط ابوالفضل زاهدی نوشته شده است. اگر از درد کمر رنج می برید توصیه می کنیم از آقای ابوالفضل زاهدی برنامه اصولی جهت توانبخشی آسیب خود بگیرید.
رزومه ابوالفضل زاهدی:
  • فوق لیسانس آسیب شناسی ورزشی از دانشگاه تهران
  • مولف و مترجم بالای ۱۰ کتاب ورزشی

ابوالفضل زاهدی

 

نمونه هایی از کتب تالیفی و ترجمه ابوالفضل زاهدی

مجموعه کتاب بدنسازی

 

جهت دریافت برنامه تمرینی، لطفا فرم زیر را پر فرمایید

بعد از پرکردن فرم زیر، دکمه ارسال را بزنید تا به صفحه پرداخت هدایت شوید. هزینه نوشتن برنامه تمرینی ۱۵۰ تومن می باشد. بعد از پرداخت، حداکثر ۴۸ ساعت برنامه در واتساپ براتون ارسال می شود. 

 

برنامه ورزشی برای بارداری و بعد از زایمان

نوشتهٔ پیشین
علل، علایم و درمان غلظت خون
نوشتهٔ بعدی
تنگی کانال نخاعی چیست؟

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up