دیسککتومی

تفاوت لامینکتومی و دیسککتومی

تیم متخصصان ارتوپدی آستین مایلند تفاوت‌های بین جراحی دیسککتومی یا لامینکتومی را در نظر بگیرند. این به شما ایده بهتری درباره نحوه برخورد ما با هر روش و اینکه این درمان ها مستلزم چیست، به شما می دهد.

دیسککتومی چیست؟

دیسککتومی (یا دیسککتومی) بر روی دیسک های ستون فقرات انجام می شود. این روش قسمت فتق دیسک مهره ای را برمی دارد. دیسک های مهره ای بافت اسفنجی بین مهره ها هستند که به عنوان ضربه گیر برای ستون فقرات عمل می کنند.

چه زمانی دیسککتومی انجام می شود؟

دیسککتومی پس از اینکه فرد دچار فتق دیسک شده و قسمت برآمده دیسک اعصاب یا نخاع را فشرده می کند، توصیه می شود.
معمولاً این روش زمانی توصیه می‌شود که فتق دیسک باعث مشکلاتی در راه رفتن یا ایستادن شود، درد یا ضعف به اندام‌های شما منتشر شود یا درمان محافظه کارانه فتق دیسک بی‌اثر باشد.

نتایج دیسککتومی

اکثر بیمارانی که تحت دیسککتومی قرار می‌گیرند، متوجه کاهش علائم اعصاب فشرده به دنبال فتق دیسک شدند. بسیاری از این بیماران متوجه خواهند شد که دردی که به اندام‌ها سرایت می‌کند بسیار قابل کنترل‌تر و کمتر مشکل‌ساز است.

لامینکتومی چیست؟

در این نوع جراحی استخوان مهره که لامینا(قسمت پشتی مهره های پوشاننده کانال نخاعی) نام دارد و بر روی عصب قرار دارد به صورت کامل و یا بخشی از آن برداشته می شود.
این جراحی برای خارهای استخوانی ستون فقرات که معمولاً با آرتریت همراه است مفید است. لامینکتومی نوعی عمل جراحی برای کاهش فشار بر روی ریشه های عصبی خارج شده از ستون مهره ها است.

چه زمانی لامینکتومی انجام می شود؟

اگر فردی از آرتریت ستون فقرات رنج می برد، خطر ایجاد خار استخوان در امتداد مهره ها وجود دارد.
خارهای استخوانی می توانند منجر به افزایش فشار در امتداد کانال نخاعی شوند که نخاع و اعصاب نخاعی را در خود جای داده است. این می تواند منجر به بی حسی یا ضعف در اندام ها شود. لامینکتومی زمانی ایده آل است که درمان های محافظه کارانه تر برای بیماران بی اثر باشد.

نتایج لامینکتومی

مانند دیسککتومی، بسیاری از بیمارانی که تحت عمل لامینکتومی قرار می‌گیرند، متوجه کاهش علائم اعصاب فشرده مرتبط با خار استخوان و فشرده‌سازی می‌شوند. درد و بی‌حسی که به اندام‌ها گسترش می‌یابد کمتر مشکل‌ساز است.

آیا به دیسککتومی یا لامینکتومی نیاز دارم؟

به طور کلی، اگر مشکل مربوط به دیسک‌های مهره‌ای باشد، باید دیسککتومی و اگر در قسمت پشت مهره‌ها مشکل دارید، لامینکتومی انجام دهید. هر دو جراحی بر روی اعصاب و نخاع فشار وارد می کنند، اما ساختارهای مختلفی را مورد توجه قرار می دهند.
مقاله بالا توسط ابوالفضل زاهدی نوشته شده است. اگر از درد دیسک رنج می برید توصیه می کنیم از آقای ابوالفضل زاهدی برنامه ورزشی جهت توانبخشی آسیب خود بگیرید و بدون جراحی و فقط با تمرینات ورزشی درد خود را کاهش دهید.
رزومه ابوالفضل زاهدی:
  • فوق لیسانس آسیب شناسی ورزشی از دانشگاه تهران
  • مولف و مترجم بالای ۱۰ کتاب ورزشی

ابوالفضل زاهدی

 

نمونه هایی از کتب تالیفی و ترجمه ابوالفضل زاهدی

مجموعه کتاب بدنسازی

 

جهت دریافت برنامه تمرینی، لطفا فرم زیر را پر فرمایید

بعد از پرکردن فرم زیر، دکمه ارسال را بزنید تا به صفحه پرداخت هدایت شوید. هزینه نوشتن برنامه تمرینی ۱۵۰ تومن می باشد. بعد از پرداخت، حداکثر ۴۸ ساعت برنامه در واتساپ براتون ارسال می شود. 

برنامه ورزشی برای بارداری و بعد از زایمان

نوشتهٔ پیشین
همه چیز در مورد درد پشت
نوشتهٔ بعدی
قهرمانان مستر المپیا از ابتدا تا کنون

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up