تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی چیست؟

تنگی کانال نخاعی  زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند سوراخ استخوانی (فورامینا) در ستون فقرات شروع به باریک شدن می‌کنند و فضا را برای اعصاب کاهش می‌دهند. این فرآیند می‌تواند در کانال نخاعی (جایی که نخاع از مرکز می‌گذرد) و/یا در سوراخ‌های بین مهره‌ای که اعصاب نخاعی از کانال نخاعی خارج می‌شوند، رخ دهد. بسته به محل و میزان باریک شدن در طول زمان، یک عصب نخاعی یا طناب نخاعی می تواند فشرده شود و باعث درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی و/یا ضعف شود.
تنگی کانال نخاعی بیشتر در ستون فقرات کمری دیده می شود.

علائم و نشانه های تنگی  کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. علائم و نشانه ها ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:
درد. دردممکن است کسل کننده و محدود به گردن یا کمر باشد، یا ممکن است یک درد انتشاری باشد که به بازو یا پاها منتشر می شود. درد می‌تواند در طول زمان متفاوت باشد و احتمالاً در طول فعالیت‌های خاص شعله‌ور شود. گاهی اوقات درد بیشتر یک احساس سوزن سوزن شدن است.
بی حسی: کاهش حس یا بی حسی کامل ممکن است در بازو، پا و یا سایر نواحی بدن رخ دهد.
ضعف. کاهش قدرت یا مشکلات هماهنگی ممکن است در بازو، پا و یا سایر قسمت‌های بدن تجربه شود. فشرده سازی شدید طناب نخاعی یا دم اسبی (ریشه های عصبی که زیر نخاع قرار دارند) می تواند منجر به اختلال عملکرد روده و یا مثانه شود.
تنگی ستون فقرات همیشه باعث درد نمی شود. در حالی که نادر است، بی حسی یا ضعف ممکن است با درد کم یا بدون درد وجود داشته باشد.

علل شایع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی معمولاً توسط یک یا چند عامل زیر ایجاد می شود:
آرتروز ستون فقرات. هنگامی که غضروف صاف پوشاننده مفاصل فاست (که پشت مهره های مجاور را به هم متصل می کند) شروع به شکستن می کند، استخوان ها شروع به ساییدگی روی یکدیگر می کنند و ممکن است منجر به تشکیل رشد غیرطبیعی استخوان شود که استئوفیت یا خار استخوانی نامیده می شود. التهاب حاصله و تشکیل استئوفیت می تواند به باریک شدن سوراخ ها کمک کند. (فرآیند مشابهی مسئول آرتروز است که منجر به بزرگ شدن به اندازه بند انگشتان دست می شود.)
بیماری تخریب دیسک. هنگامی که دیسک ها آب خود را از دست می دهند و شروع به صاف شدن می کنند، سوراخ های بین مهره ای نیز شروع به باریک شدن می کنند. برآمدگی دیسک نیز می تواند شروع به فشار به داخل کانال نخاعی کند. تخریب دیسک همچنین می تواند فشار بیشتری بر روی مفاصل فاست وارد کند و تخریب آنها را نیز تسریع کند.
ضخیم شدن یا کمانی شدن رباط. رباط های کانال نخاعی می توانند استخوانی شوند (ضخیم شوند و به بافت استخوانی تبدیل شوند) و به طناب نخاعی یا اعصاب نخاعی مجاور حمله کنند. برخی از رباط ها نیز ممکن است با پیشرفت تخریب ستون فقرات، مستعد کمانش به داخل کانال نخاعی شوند.
عوامل دیگری نیز ممکن است در ایجاد تنگی ستون فقرات نقش داشته باشند، مانند تغییر شکل ستون فقرات یا رشد کیست.

سیر بیماری تنگی کانال نخاعی

باریک شدن سوراخ بین مهره ای در ستون فقرات معمولا در طول زمان به عنوان بخشی از روند پیری ایجاد می شود. در حالی که تنگی نخاعی معمولاً در افراد ۵۰ ساله یا بالاتر رخ می دهد، همچنین می تواند به دلیل آسیب یا از بدو تولد (عوامل مادرزادی) زودتر ایجاد شود.
تنگی کانال نخاعی ممکن است در طول زمان بدتر شود، اما سرعت پیشرفت متغیر است و ممکن است همیشه علائم یا علائمی ایجاد نکند.  در حالی که برخی از افراد ممکن است بدتر شدن تدریجی علائم را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که علائم آنها با فیزیوتراپی، دارو، استراحت کوتاه یا سایر درمان‌های غیرجراحی کاهش می‌یابد.
هنگامی که نقص‌های عصبی، مانند بی‌حسی یا ضعف، با وجود استراحت و درمان‌های غیرجراحی بدتر می‌شوند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.. قبل از انتخاب جراحی تنگی نخاعی، مهم است که در مورد خطرات احتمالی و سایر گزینه های درمانی با جراح صحبت کنید.

چه موقع تنگی کانال نخاعی جدی است

زمانی که که تنگی نخاعی شدید شود، این بیماری جدی است. اگر عصب نخاعی یا طناب نخاعی به مدت کافی فشرده شود، بی حسی و یا فلج دائمی ممکن است رخ دهد. برای هر گونه بی حسی یا ضعفی که به بازو یا پا (پاها) یا برای هر گونه مشکل در هماهنگی یا کنترل روده/مثانه منتشر می شود، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.


 

مقاله بالا توسط ابوالفضل زاهدی نوشته شده است. اگر از درد کمر رنج می برید توصیه می کنیم از آقای ابوالفضل زاهدی برنامه اصولی جهت توانبخشی آسیب خود بگیرید.
رزومه ابوالفضل زاهدی:
  • فوق لیسانس آسیب شناسی ورزشی از دانشگاه تهران
  • مولف و مترجم بالای ۱۰ کتاب ورزشی

ابوالفضل زاهدی

 

نمونه هایی از کتب تالیفی و ترجمه ابوالفضل زاهدی

مجموعه کتاب بدنسازی

 

جهت دریافت برنامه تمرینی تنگی کانال نخاعی و دیسک کمر، لطفا فرم زیر را پر فرمایید

بعد از پرکردن فرم زیر، دکمه ارسال را بزنید تا به صفحه پرداخت هدایت شوید. هزینه نوشتن برنامه تمرینی ۱۵۰ تومن می باشد. بعد از پرداخت، حداکثر ۴۸ ساعت برنامه در واتساپ براتون ارسال می شود. 

برنامه ورزشی برای بارداری و بعد از زایمان

نوشتهٔ پیشین
بیماری دژنراتیو دیسک چیست؟
نوشتهٔ بعدی
همه چیز در مورد درد پشت

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up