دیسک سیاه چیست؟

دیسک های سیاه در اسکن MRI به طور معمول با افزایش سن دیده می شوند. دیسک‌های «بالشتک‌های نرم» بین‌های ستون فقرات برای جذب وزن و بار در طول فعالیت‌های روزانه هستند. دیسک های طبیعی حاوی مقدار زیادی آب هستند و مثل اسفنجی عمل می کند تا ضربه ها را هنگام راه رفتن، دویدن، نشستن، ایستادن و کارکردن جذب کند. با افزایش سن، دیسک ها آب خود را از دست می دهند و کمتر اسفنجی و نرم می شوند. با از دست دادن آب، دیسک ها در اسکن MRI به صورت “دیسک سیاه” ظاهر می شوند.

چگونه یک دیسک طبیعی در اسکن MRI ظاهر می شود؟

دیسک طبیعی

تصویر یک اسکن MRI از ستون فقرات کمری با “دیسک های طبیعی” را نشان می دهد. دیسک طبیعی همانطور که در تصویر نشان داده شده است به رنگ “سفید” ظاهر می شود. این دیسک‌ها «بالشتک‌های نرم» بین استخوان‌های کمر و در افراد جوان هستند و این دیسک‌ها حاوی مقدار زیادی آب است.
آب موجود در دیسک به دیسک‌ها این امکان را می‌دهد که مانند یک اسفنج عمل کنند و فشار وارده بر ستون فقرات را در طول فعالیت‌های روزمره ما جذب کنند. دیسک‌ها به دلیل محتوای بالای آب، خیلی سریع به شکل طبیعی خود مانند اسفنج آشپزخانه بازمی‌گردند. نرمی دیسک از سایش و پارگی و مشکلاتی مانند “پارگی دیسک” یا “پرولپس دیسک” جلوگیری می کند.

“دیسک سیاه” در MRI به چه معناست؟

دیسک سیاه
دیسک سیاه

 

تصویر بالا یک اسکن MRI از ستون فقرات کمری با “دیسک های سیاه” را نشان می دهد. همانطور که در تصویر مشخص است به رنگ مشکی به نظر می رسد. همانطور که می دانید دیسک ها “بالشتک های نرم” بین استخوان های ستون فقرات کمری هستند و با افزایش سن، دیسک ها به تدریج آب خود را از دست می دهند. بنابراین دیسک مانند یک “لاستیک” می شود و مانند یک اسفنج نرمی خود را از دست می دهد.
این کار توانایی «دیسک‌های سیاه» را برای جذب فشار روی ستون فقرات در طول فعالیت‌های روزمره کاهش می‌دهد. آنها به دلیل محتوای کم آب نمی توانند دیسک ها را خیلی سریع به شکل طبیعی خود بازگردانند. تحت فشار از بین می رود و منجر به مشکلاتی مانند “پارگی دیسک” یا “پرولاپس دیسک” می شود.

آیا همه “دیسک های سیاه” برای کمر مضر هستند؟

خیر. همه دیسک های سیاه در اسکن MRI برای کمر شما مضر نیستند. دیسک‌های سیاه نشان‌دهنده روند مرتبط با سن مانند سفید شدن موهای ما و چروک شدن پوست است. اینها تغییرات «عادی» هستند که با افزایش سن اتفاق می‌افتند. برخی از افراد دیسک های مشکی زیادی دارند و هیچ مشکلی ندارند. فقط برخی از دیسک های سیاه باعث کمردرد می شوند.

دژنراسیون دیسک چیست؟

تغییرات “ساییدگی” که در دیسک های سیاه رخ می دهد “دژنراسیون دیسک” نامیده می شود. از آنجایی که دیسک منبع خون و تغذیه بسیار محدودی دارد، تغییرات سایش و پارگی با گذشت زمان بدتر می شود. حرکات مکرر ستون فقرات ما از فعالیت های روزمره نیز باعث آسیب به دیسک ها می شود.
حرکات مکرر ستون فقرات تحت وزن بدن ما باعث ایجاد “اختلال دیسک داخلی” در داخل دیسک ها می شود. کاهش قد در دیسک به دلیل کاهش آب وجود دارد زیرا دیسک ها با وزن بدن ما فشرده می شوند. دیسک‌ها خشک می‌شوند و در اسکن‌های MRI سیاه به نظر می‌رسند. لزوماً به این معنی نیست که دیسک ها دردناک هستند.

 

مقاله بالا توسط ابوالفضل زاهدی نوشته شده است. اگر از درد کمر رنج می برید توصیه می کنیم از آقای ابوالفضل زاهدی برنامه اصولی جهت توانبخشی آسیب خود بگیرید.
رزومه ابوالفضل زاهدی:
  • فوق لیسانس آسیب شناسی ورزشی از دانشگاه تهران
  • مولف و مترجم بالای ۱۰ کتاب ورزشی

ابوالفضل زاهدی

 

نمونه هایی از کتب تالیفی و ترجمه ابوالفضل زاهدی

مجموعه کتاب بدنسازی

 

جهت دریافت برنامه تمرینی، لطفا فرم زیر را پر فرمایید

بعد از پرکردن فرم زیر، دکمه ارسال را بزنید تا به صفحه پرداخت هدایت شوید. هزینه نوشتن برنامه تمرینی ۱۵۰ تومن می باشد. بعد از پرداخت، حداکثر ۴۸ ساعت برنامه در واتساپ براتون ارسال می شود. 

برنامه ورزشی برای بارداری و بعد از زایمان

نوشتهٔ پیشین
هموگلوبین a1c چیست؟
نوشتهٔ بعدی
علل، علایم و درمان غلظت خون

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up