روغن mct

روغن mct در بدنسازی

تعریف: به طور طبیعی در روغن نارگیل و روغن هسته خرما یافت می شود. تری گلیسرید با زنجیره متوسط (MCTS) گروهی از اسیدهای چرب اند که همانند همه ی تری گلیسریدها شامل یک گلیسرول با سه زنجیره اسید چرب هستند. در (MCTS) زنجیره کربنی فقط ۶ تا ۱۲ کربن دارد به علت اینکه به انرژی کمتری برای مصرف و ذخیره در بدن نسبت به تری گلیسرید با زنجیره بلند نیاز دارد؛ در هر گرم ۸/۳ کالری انرژی تولید میکند آن را برای ورزشکارانی که به دنبال منبعی سرشار از انرژی زود هضم ،هستند جذاب تر کرده است.
مکانیسم عملکرد: برخلاف تری گلیسرید با زنجیره بلند، برای انتقال به اسید آمینه کارنیتین به داخل میتوکندری نیاز ندارد.  (MCTS) سریع به استیل کوآنزیم A تبدیل میشود که میانجی اصلی تولید انرژی است. گمان میرود که از این راه اثر نیروزایی داشته باشد و برون ده انرژی را افزایش دهد. همچنین موجب ذخیره سازی گلیکوژن شده و عملکرد استقامتی را افزایش میدهد.
فواید: ممکن است ورزشکاران از افزایش انرژی و افزایش استقامت هنگام فعالیت ورزشی متوسط تا شدید بهره ببرند.
تحقیقات: پژوهشهای حیوانی نشان دادهاند آنزیم های متابولیکی و زمان فعالیت تا واماندگی با رژیم غذایی دارای ۸۰ گرم MCTS و ۲۰ گرم تری گلیسرید با زنجیره بلند به مدت ۶ هفته افزایش می یابند. ولی این نتایج در آزمودنی های انسانی تایید نشده است. بیشتر پژوهشها در نشان دادن هر نوع فواید مصرف آن در ذخیره سازی گلیکوژن و بهبود عملکرد فعالیت زیر بیشینه به مدت ۲ تا ۳ ساعت با مصرف ۳۰ تا ۴۵ گرم شکست خوردند. همچنین دو برابر کردن این مقدار به مدت دو ساعت نشان داده است که عملکرد را کاهش میدهد؛ احتمالا به علت افزایش اختلال دستگاه گوارش باشد. مقدار مصرف ۶۰ گرم به مدت دو هفته نیز در نشان دادن تاثیر مثبت آن بر عملکرد استقامتی شکست خورد. پژوهش هایی که بر روی حیوان انجام شده آثار مثبت را نشان داده اند ولی تحقیقات بر روی انسان از تاثیر نیروزایی آن برای ورزشکاران حمایت نکرده اند.
مصرف رایج: مکمل های MCTS، تحت فرایندهایی که جزء به جزء نامیده می شوند امکان می دهند از روغن های دیگر جدا و غلیظ شود که سبب شده غلظت آن در مکمل ها، از روغن نارگیل و روغن هسته خرما بیشتر باشد. همچنین در چندین محصول غذایی پزشکی یافت می شود. مصرف یک قاشق سوپ خوری (۲۰ گرم) از MCTS خالص یا ۵ قاشق مرباخوری از روغن نارگیل ۱ تا ۳ بار در روز همراه غذا، پروتکل مکمل دهی حمایت شده توسظ پژوهش های فعلی است.
مشکلات سلامتی: در یک بررسی بر روی دوچرخه سواران تمرین کرده استقامتی، این مکمل موجب اختلالاتی در دستگاه گوارش آنها کرامپ روده ای در نیمی از ازمودنی ها شده بود.علایم دیگری مانند اسهال، تهوع،استفراغ گزارش شده است. بیشتر علایم زمانی رخ می دهد که مقدار ۸۰گرم یا بیشتردر یک نوبت مصرف شود. این مکمل دارای ۱۰۰ کالری در یک قاشق سوپ خوری است که مصرف زیاد ان موجب افزایش وزن می شود.
فواید دیگر: پژوهش ها بر روی افراد غیر ورزشکار اثار مثبت را نشان داده اند که بیشتر موجب بهبود ترکیب بدن می شودومکمل دهی ان به مقدار ۱۸ تا۲۴گرم در روز موجب افزایش اکسیداسیون چربی شده وچربی بدن را کاهش می دهد.
نوشتهٔ پیشین
اصطلاحات ورزش کشتی به انگلیسی
نوشتهٔ بعدی
تمرین جلوران سیمکش ایستاده

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up