جملات انگیزشی بدنسازی

زندگینامه آرنولد

متن صحبت های آرنولد
اینجا اومدم تا راجع به موفقیت صحبت کنم. درست میگم؟
اولین قانون موفقیت داشتن یک رویاست. اگر رویایی برای این مسیری که انتخاب کردی نداشته باشی، اگر هدفی برای این مسیر نداری، از مسیر منحرف می شوی و به هیچ جایی نمیرسی. مثل اینکه بهترین کشتی جهان رو در اختیارت داشته باشی، بهترین هواپیمای دنیا را داشته باشی اما اگر کاپیتان ندونه که کجا باید بره، از مسیر منحرف میشه به جایی نمیرسه و یا به اشتباه به مقصد میرسه.
من خیلی خوش شانس بودم که به رویای خودم دست پیدا کردم. همانطور که می دانید من در سال ۱۹۴۷، بعد از جنگ جهانی زمانی که بزرگ می شدم، زیاد اتریش را دوست نداشتم. منتظر بودم که از اونجا برم. نمیتونستم تصور کنم که یک مزرعه دار بشم یا در کارخانه ای مشغول به کار بشم و یا هر کار دیگه ای..
البته پدر و مادر من می خواستند که من اونجا بمونم و زندگی کنم. پدر من دوست داشت که مثل خودش یک افسر پلیس باشم.
مادرم دوست داشتم که اونجا بمونم و با دختری به اسم هایدی ازدواج کنم و بچه های زیادی داشته باشم و مثل فیلم ها با خوبی و خوشی زندگی کنیم.
 اما این رویای اونا بود نه رویای من. من رویای کاملا متفاوتی داشتم. من فکر می کردم که برای کار خاص و مهمی به دنیا آمدم. می دونید که دونستن اینکه دارم کجا میرم چه حس خوبی داره؟ تصور کنید که تعداد زیادی از مردم نمیدونن که دارن کجا میرن. وقتی که هدف و رویایی داشته باشی همه چیز راحت تر می شود چون یادتون باشه مثلا در آمریکا وقتی درس می خونید می بینید که درصد کمی از مردم شغلشون را دوست دارن. ۷۵ درصد از مردم آمریکا از شغلشون متنفر هستن البته فرقی با اروپا نداره. خیلی از افراد سرکاری میرن که دوست ندارن. این کار رو انجام نمیدن چون هدف خاصی نداشتن اما این کار را هدف خودشون قرار دادن. اونا فقط بی هدف سرگردون بودن که در نهایت به آگهی و کاری رو قبول کردن. چون کاره و وقتی کار باشه به وظیفه تبدیل میشه. برات سخت میشه دیگه لذتی نداره.
من خیلی خوشبخت بودم که می دونستم دارم چیکار می کنم. من می دونستم که کجا باید برم. مردم همیشه ازم میپرسن وقتی که منو تو باشگاه می بینن.. که دارم با وزنه کار می کنم. می پرسیدن تو خیلی سخت کار می کنی. ۵-۶ ساعت در روز وزنه می زنی اما همیشه لبخند روی لبته. بقیه به سختی تو کار می کنن اما قیافشون در هم میشه چرا؟ من همیشه بهشون میگم که من برای هدفم کار می کنم برای عنوان آقای جهان. پس هر بار که این کار انجام میدم منو به هدفم نزدیک می کنه تا بتونم رویام و هدفمو به واقعیت تبدیل کنم. هر دونه ستی که انجام میدم هر تعدادی که انجام میدم.. هر وزنه ای که بلند می کنم منو به رسیدن به هدفم نزدیک می کنه.
در سن بیست سالگی در مسابقات آقای جهان شدم به خاطر اینکه هدف داشتم. حتما از هدفتون در ذهنتون تصویرسازی کنید و وقتی به دنبالش میرید دیگه براتون طاقت فرسا نیست. باید برای خودتون هدفی داشته باشید تا بدونید تو زندگی چیکار کنید. حتما باید هدف داشته باشید. این قانون اوله. رویایی داشته باشید.
قانون دوم اینه که به حرف منفی باف ها گوش ندید. به حرف افراد منفی نگر گوش ندید. هر کاری که تا به حال انجام دادم، تنها چیزی که از دهن مردم می شنیدم این بود که “غیرممکنه”. “شدنی نیست” یا “نه” هر وقت کسی به من می گفت که “این کار انجام شدنی نیست”  من اینجوری میشنیدیم که “میتونه انجام بشه”  وقتی می گفتن “نه” من میشنیدم “آره”  وقتی می گفتن “غیرممکنه” میشنیدم “ممکنه”. شدیدا به حرفی که نلسون ماندلا گفته معتقدم. هر کاری غیرممکنه تا زمانی که کسی اونو انجام بده. به خودم می گفتم من همون شخصی میشم که انجامش میدم و به اونا نشون میدم شاید این کار تا به حال انجام نشده باشه اما برام اشکالی نداره. اما انجامش میدم و به حرف منفی باف ها گوش نکردم.
سومین نکته ای که میخام متذکر بشم و میخام راجع بهش صحبت کنم اینه که از جونت مایه بذار. هیچ روش جادویی وجود نداره. هیچ جادو جمبلی وجود نداره هیچ مبانبری وجود نداره. کار کار کار. همیشه عصبی میشم وقتی مردم بهم میگن که باشگاه برم و روزانه ۴۵ دقیقه ورزش کنم یا کاری را ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت به صورت روزانه انجام بدم.
چه پیشرفت فیزیکی باشه چه پیشرفت روانی. تصور کنید که روزانه یک ساعت مطالعه می کنید مثلا در مورد تاریخ. بعد از ۳۶۵ ساعت چقدر مطلب یادگرفتید؟ طی یک سال؟ تصور کنید که روی یک کسب و کاری که دوست دارید روزانه یک ساعت کار کنید. تصور کنید که چقدر پیشرفت می کنید و بدست میارید. وقتی افراد میگن که وقت ندارن منو دیوونه می کنه چون ما ۲۴ ساعت در روز زمان داریم ۶ ساعت می خوابیم. بازم ۱۸ ساعت زمان داریم. شاید کسی سرشو تکون بده و بگه من ۶ ساعت نمی خوابم. درسته؟ خب پس زودتر بخواب. پس ما ۱۸ ساعت در روز زمان داریم. به طور میانگین هر شخصی ۸ تا ۱۰ ساعت کار می کنه. فرض کنیم که ۱۰ ساعت کار می کنه پس ۸ ساعت باقی میمونه. خب در طول روز شاید جمعا ۲ ساعت در حال رفت و آمدیم. هنوز ۶ ساعت باقی میمونه. خب با این ۶ ساعت میخای چیکار کنی؟ یکم غذا می خوریم، یکم صحبت می کنیم اما متوجه میشید که چقدر زمان اضافی وجود داره. اگر برنامه روزانتو منظم کنی پس باید براش خیلی تلاش کنی.
اجازه بدید یه چیزی بهتون بگم وقتی به آمریکا رفتم کالج می رفتم روزانه ۵ ساعت ورزش می کردم و هم بنایی می کردم. چون اون روزا، پرورش اندام درآمدی نداشت. پولی برای مکمل و غذا و اینجور چیزا نداشتم پس باید کار می کردم. پس روی یک ساختمون کار می کردم. کالج می رفتم ورزش می کردم و شب ها از ساعت ۸ تا ۱۲ شب به کلاس بازیگری می رفتم. ۴ جلسه در هفته. با وجود همه این کارها هیچ دقیقه ای نبود که من تلف کرده باشم. نمیتونید از زیر سخت کار کردن در برید فرقی نداره که کی باشید. در واقع تد ترنر (سرمایه دار بزرگ رسانه) میگه عین ربات کار کن  متوجه شدید؟ عین ربات کار کن  برو بخواب و صبح خیلی خیلی زود بیدارشو. پس از جونت مایه می زاری و بعد میزاری که دنیا نتیجه ی کارتو ببینه. همش همینه.
بذار دنیا بفهمن که برای خودت شرکتی داری برای خودت فیلم درست می کنی (کارگردانی) یا ورزشکاری از جونت مایه بذار.
مردم خیلی نگران شکست خوردن هستن. چی میشه اگر شکست بخورم و چیزی برام باقی نمونه؟ بذار یه چیزی رو بهت بگم  از شکست نترس. چون شکست خوردن هیچ ایرادی نداره. برای بالارفتن از نردبان باید زمین بخوری. کسی تا به حال نبوده که شکست نخورده باشه. همه ما شکست می خوریم. اشکالی نداره چیزی که اشکال داره اینه که وقتی زمین بخوری دیگه بلند نشی. کسی که دیگه بلند نشه یک بازنده است و برنده ها شکست میخورن و بلند میشن. شکست میخورن و بلند میشن. همیشه بلند شوید. این برنده است این برنده است. همه ما چیزایی را از دست می دهیم، همه ما چیزایی را از دست دادیم اشکالی نداره برای همینه که میگم نگران شکست نباشید. چون وقتی بترسید خشکتون می زنه دیگه آروم نیستی.
نوشتهٔ پیشین
آموزش حرکات کتل بل: کلین با کتل بل
نوشتهٔ بعدی
سخنرانی انگیزشی ۵ قانون موفقیت آرنولد شوارتزنگر

مقالات مرتبظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up