فیناستراید

فیناستراید

فیناستراید

یکی از داروهای پرکاربرد در درمان ریزش مو و بزرگی پروستات می باشد که در اوایل سال ۱۹۹۰ مورد تایید قرار گرفت و با نام پروپشیا ارائه شد. به دنبال مصرف این دارو، مردان متوجه کاهش ریزش موهای خود شده و حتی رویش موی جدید هم مشاهده کردند. بعد از تحقیقات زیاد مشخص شد این دارو با دوز ۱ میلی گرم در روز هم می تواند اثرات مثبت در ریزش مو داشته باشد. چرا که باعث مهار آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز می شود. این آنزیم هورمون مردانه تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می کند و همان طور که می دانید DHT در نواحی پوست سر به میزان زیادی یافت می شود، این دارو در سال ۱۹۹۸ از طرف انجمن پروپشیا اولین قرص تایید شده علمی در ریزش موی مردانه به خصوص در نواحی ورتکس (وسط سر) و جلوی سر می باشد.
فیناستراید به شکل قرص های ۱ میلی گرم برای ریزش مو روزانه استفاده می شود و میزان هورمون دی هیدروتستوسترون سر را تا ۶۴ درصد و سرم را تا ۶۸ درصد کاهش می دهد. بعد از ۱۲ ماه مصرف این قرص، موهای کامل و ضخیم سر افزایش یافته و موهای نازک کاهش می یابد.
فیناستراید به خوبی می تواند باعث رشد مجدد موها شود و ورزشکارانی که از استروئیدهای با خواص آندروژنی بالا استفاده می کنند، معمولاً از این دارو به عنوان یک عامل ضد ریزش مو در کنار مصرف استروئیدها بهره می برند و مصرف فیناستراید را بعضاً تا یک ماه پس از قطع مصرف استروئیدها ادامه می دهند.
رایج ترین عارضه جانبی مصرف فیناستراید عوارض جنسی است که با توجه به مهار دی هیدروتستوسترون به کاهش میل جنسی در حدود دو درصد از مردان و کاهش مقدار اسپرم از عوارض مشاهده شده این دارو در دوز  میلی گرمی آن است. که گفته می شود وقتی فرد با این عوارض مواجه می شود در صورت قطع مصرف دارو عوارض ایجادشده از بین می روند.
نوشتهٔ پیشین
وینسترول خوراکی چیست؟
نوشتهٔ بعدی
ریزش موی سر و مصرف استروئید

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up