درد پشت

همه چیز در مورد درد پشت

ستون فقرات قفسه سینه – که به آن قسمت بالایی پشت یا میانی پشت نیز گفته می شود – برای ثبات قفسه سینه و محافظت از اندام های داخلی حیاتی در قفسه سینه طراحی شده است.
ناحیه گردنی ستون فقرات انعطاف پذیرترین ناحیه است و بعد از آن ناحیه کمر قرار دارد. با این حال، ستون فقرات قفسه سینه دارای دامنه حرکت محدودتری است زیرا توسط قفسه سینه محصور می شود.
در مقایسه با گردن ( ستون فقرات گردنی ) و کمر ( ستون فقرات کمری ) قسمت پشت به طور قابل ملاحظه ای در برابر آسیب و درد مقاوم است. هنگامی که کمردرد اتفاق می افتد، معمولاً به دلیل وضعیت نامناسب طولانی مدت یا آسیبی است که بر استحکام ستون فقرات سینه ای غلبه می کند.
این مقاله به بررسی علائم مختلف درد پشتش، علل بالقوه و روش‌ها و درمان‌های تشخیصی مدرن می‌پردازد.
ستون فقرات پشتی و چه چیزی می تواند اشتباه باشد.
ستون فقرات قفسه سینه از زیر گردن شروع می شود و از ۱۲ مهره تشکیل شده است که از T1 تا T12 نامگذاری شده اند که از پشت تنه پایین می روند. بر خلاف ستون فقرات گردنی و ستون فقرات کمری، ستون فقرات سینه ای نسبتاً بی حرکت است زیرا هر یک از مهره های آن به یک جفت دنده (یکی در هر طرف) متصل است که همراه با جناغ در جلوی قفسه سینه ترکیب می شوند و قفسه سینه را تشکیل می دهند.
اگر قسمت پشت دردناک شود، معمولاً به یکی از دو دلیل زیر است:
تحریک عضلانی. کمربند شانه توسط عضلات بزرگ به کتف (تیغه شانه) و پشت قفسه سینه متصل می شود. این ماهیچه های بزرگ پشت مستعد ایجاد کشیدگی یا سفتی هستند که می تواند دردناک  باشد. تحریک عضلانی در قسمت  پشت معمولاً به دلیل نداشتن آمادگی (عدم قدرت) یا آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد (مانند حرکات تکراری) است.
اختلال عملکرد مفاصل. مفاصل در ستون فقرات قفسه سینه ممکن است به دلیل آسیب ناگهانی یا تخریب طبیعی به دلیل افزایش سن، ناکارآمد و دردناک شوند. برخی از مثال‌ها می‌تواند شامل پارگی غضروف مفصل فاست یا پارگی کپسول مفصل باشد
اگر درد پشت به اندازه‌ای بد شود که فعالیت‌ها را محدود کند، معمولاً مانند یک درد تیز و سوزش موضعی در یک نقطه یا یک درد عمومی است که می‌تواند شعله‌ور شود و احتمالاً به شانه، گردن یا جاهای دیگر سرایت کند.
تحقیقات در مورد درد پشت
مطالعات کمی برای ردیابی فراوانی درد پشت انجام شده است. یک مطالعه فرانسوی بر روی کارگران در مشاغل مختلف نشان داد که حدود ۹٪ از مردان و ۱۷٪ از زنان حداقل مقداری درد پشت را گزارش کرده اند، اما مطالعات دیگر اعدادی را پیدا کرده اند که در محدوده پایین تر و بالاتر قرار دارند.
درد پشت می‌تواند به طور ناگهانی مانند آسیب دیدگی یا بدون دلیل ظاهری ظاهر شود. همچنین می تواند به تدریج شروع شود، مانند نشستن با وضعیت نامناسب در محل کار.
در برخی موارد، درد پشت را می توان با خودمراقبتی، از جمله استراحت، تنظیم وضعیت بدن، یا اعمال گرما یا یخ کنترل کرد. اگر درد ادامه یابد، ممکن است به درمان های دیگری مانند دارو، فیزیوتراپی یا دستکاری دستی نیاز باشد.
به دلیل نزدیکی ستون فقرات قفسه سینه و قلب، ریه ها و سایر اندام های حیاتی، احتمال انجام جراحی بر روی ستون فقرات قفسه پشتی در مقایسه با ستون فقرات گردنی و کمری کمتر است. فقط در موارد نادر MRI یا سی تی اسکن یک مشکل آناتومیک در ستون فقرات قفسه سینه ای را پیدا می کند که قابل پذیرش هر نوع راه حل جراحی برای درد پشت است.
چه موقع درد پشت جدی است
بیشتر موارد درد پشت ناشی از یک علت زمینه‌ای جدی نیست، اما موارد نادر ممکن است ناشی از یک عفونت یا بیماری در حال پیشرفت یا ناپایداری ستون فقرات باشد که ریشه عصبی یا حتی نخاع را تحت تاثیر قرار داده است. در چنین مواردی، ضروری است که فوراً به دنبال درمان پزشکی باشید تا خطر بدتر شدن مشکل کاهش یابد.
علائمی که می تواند نشان دهنده یک علت اساسی جدی برای درد پشت باشد شامل درد شدید یا سوزن سوزن سوزن شدن در قفسه سینه یا شکم، تب یا لرز، کاهش هماهنگی، مشکلات راه رفتن یا سردرد شدید است. علاوه بر این، درد پشتی که به دنبال یک رویداد شدید مانند تصادف اتومبیل یا سقوط از نردبان ایجاد می شود، باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 

مقاله بالا توسط ابوالفضل زاهدی نوشته شده است. اگر از درد پشت رنج می برید توصیه می کنیم از آقای ابوالفضل زاهدی برنامه اصولی جهت توانبخشی آسیب خود بگیرید.
رزومه ابوالفضل زاهدی:
  • فوق لیسانس آسیب شناسی ورزشی از دانشگاه تهران
  • مولف و مترجم بالای ۱۰ کتاب ورزشی

ابوالفضل زاهدی

 

نمونه هایی از کتب تالیفی و ترجمه ابوالفضل زاهدی

کتاب آسیب در بدنسازی

 

مجموعه کتاب بدنسازی

 

جهت دریافت برنامه تمرینی، لطفا فرم زیر را پر فرمایید

بعد از پرکردن فرم زیر، دکمه ارسال را بزنید تا به صفحه پرداخت هدایت شوید. هزینه نوشتن برنامه تمرینی ۱۵۰ تومن می باشد. بعد از پرداخت، حداکثر ۴۸ ساعت برنامه در واتساپ براتون ارسال می شود. 

برنامه ورزشی برای بارداری و بعد از زایمان

نوشتهٔ پیشین
تنگی کانال نخاعی چیست؟
نوشتهٔ بعدی
تفاوت لامینکتومی و دیسککتومی

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up