مکمل bcaa

Bcaa چیست؟

مکمل bcaa

Bcaa یا اسیدهای آمینه شاخه دار شامل لوسین، ایزولوسین و والین است. هر سه نوع اسیدآمینه ضروری هستند. آنها در بدن تولید نمی شوند و باید با غذا وارد بدن شوند. اسیدهای آمینه شاخه دار ۳۵ درصد از اسیدهای آمینه ضروری عضله را تشکیل می دهند. اسیدهای آمینه شاخه دار، بی نظیر هستند زیرا می توانند در عضله اکسید شوند در حالی که سایر اسیدهای آمینه  عمدتاً کاتابولیزه شده و یا در کبد تجزیه می شوند.

مکانیسم عملکرد

اسیدهای آمینه شاخه دار به ویژه لوسین، تحریک کننده کلیدی سنتز پروتئین و ساخت عضله هستند. در جلوگیری از تجزیه عضله نقش دارند. برای جلوگیری از آثار کاتابولیکی فعالیت ورزشی، هنگام، قبل یا طی فعالیت می تواند استفاده شود. همچنین زمانی که پس از فعالیت مصرف شود، ساخت و سنتز پروتئین عضله را افزایش می دهد. همچنین، بسیاری بر این باورند که به علت توانایی اش برای اکسید شدن و استفاده به عنوان سوخت توسط عضلات، می تواند آثار افزایش دهنده عملکرد داشته باشد؛ این تصور، بسیاری از ورزشکاران استقامتی را برای مصرف آن قبل و هنگام تمرینات، ترغیب کرده است.

تحقیقات

مدارک قابل توجهی وجود دارندکه نشان می دهند Bcaa، از تجزیه و آسیب عضله هنگام فعالیت ورزشی پیشگیری می کند.
پژوهش های بسیاری تعیین کردند، مصرف مکمل Bcaa پیش از تمرینات، نشانگرهای آسیب عضله مانند کراتین کیناز و لاکتات دهیدروژناز را در ورزشکاران تمرین کرده استقامتی و قدرتی کاهش می دهد؛ این آثار در ورزشکاران سنین بالا در مقایسه با جوانان، ثبات کمتری دارند. همچنین مصرف Bcaa بعد از فعالیت، آثار مفیدی از راه تحریک ساخت عضله و بهبود ریکاوری فراهم می کند. تاثیر آن بر افزایش عملکرد در ورزشکاران استقامتی، کمتر بررسی شده است. درحالی که با مصرف آن، به نظر نمی رسد بهبود سریع در عملکرد ایجاد شود، آثار کاهش آسیب عضله و بهبود ساخت مجدد عضله و ریکاوری بعد از فعالیت می توانند سبب بهبود عملکرد در مدت زمان بیشتری شوند. نشان داده شده، مصرف Bcaa سرکوب سیستم ایمنی را در اثر فعالیت ورزشی کاهش می دهد. Bcaa از کاهش گلوتامین سرم (یک ماده مغذی مهم برای سلامتی) جلوگیری می کند.
پرسش های زیادی هنوز در مورد موثر بودن مصرف بیشتر آن نسبت به پروتئین های دیگر باقی می ماند. از آنجایی که پروتئین های کامل به ویژه پروتئین های وی که شامل مقادیر کافی از اسیدهای آمینه شاخه دار به ویژه لوسین هستند، در صورت مصرف مقادیر کافی از این پروتئین کامل، مصرف مکمل Bcaa فواید اضافی ایجاد نمی کند. همچنین از آن برای ریکاوری مناسب از آسیب استفاده می شود. پژوهش های جدید نشان می دهند مصرف Bcaa، تخریب و آتروفی عضله یا در اثر بی تحرکی و کاهش تمرینات، محدود می کند.
نوشتهٔ پیشین
کافئین و لاغری
نوشتهٔ بعدی
کراتین چیست؟

مقالات مرتبظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up