بدنسازی تخصصی

بدنسازی تخصصی رشته های ورزشی باید چگونه باشد؟

امروزه بحث تمرین دادن و بهبود آمادگی حرکتی ورزشکار به موضوع داغی در دنیای آماده سازی ورزشکار تبدیل شده است. دیدگاه‌های سنتی در رابطه با تمرینات ایزوله جای خود را به تمرینات عملکردی و تمرینات الگوهای حرکتی صحیح داده اند.
در گذشته بیشتر تمرکز بر روی عضله بود، در صورتی که امروزه بیشتر بر روی الگوی صحیح اجرای حرکت تمرکز می‌شود. متاسفانه در کشور ما هنوز این دیدگاه‌ها بدرستی بیان نشده و جای کار بسیار دارد.
در گذشته بیشتر تمرکز بر روی خروجی و نتیجه حرکتی بود. بطور مثال بجای اینکه مربی در طول تمرین بر روی اجرای صحیح حرکت تمرکز داشته باشد، بر روی میزان وزنه‌ای که ورزشکار جابجا می‌کرد تمرکز داشت. مثلا بجای تمرکز برروی فرم صحیح اسکات، بر روی وزنه‌ای که ورزشکار در طول اسکات جابجا می‌کرد تمرکز می‌شد. این امر موجب ایجاد ناسازگاری‌های عضلانی می‌شد. زیرا اگر فرد در یک زنجیره حرکتی مشکل داشت، در زیر بار، بقیه زنجیره‌ها برای جبران آن دست به کار شده و این امر رفته رفته ادامه داشته تا اینکه برخی از عضلات دچار سفتی و کوتاهی و برخی دیگر دچار ضعف می‌شدند. نهایت به آسیب ختم می‌گردید. از طرف دیگر، اگر مربی بر روی الگوی صحیح حرکت توجه کند، نه تنها باعث بهبود زنجیره‌های متفاوت و انتقال بهتر نیرو بین آن‌ها می‌شود، بلکه باعث افزایش عملکرد ورزشکار و به تبع آن اجرای او نیز می‌گردد.
بنابراین تمرینی که ورزشکاران انجام می‌دهند باید مشابه فعالیتی باشد که در طول مسابقه انجام می‌دهند و انجام تمرین‌های بدنسازی عمومی که غیر عملکردی هستند، توصیه نمی‌شود.
تمرینات غیرعملکردی از قبیل جلوبازو که باعث تقویت ایزوله عضلات می‌شود، باعث بهبود عملکرد نمی‌شود. تمرینات عملکردی می‌تواند به طور چشمگیری فرد را به اوج اجرا برساند.
از دیدگاه من باید در آماده‌سازی ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی جمله زیر را سرلوحه کار خود قرارداد “به‌جای اینکه عضله را تمرین دهید حرکت را تمرین دهید”.
به دلیل کمبود اطلاعات در زمینه آماده سازی ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی، بنده (ابوالفضل زاهدی) مصمم شدم یکی از بهترین کتاب ها در زمینه آماده سازی ورزشکاران را ترجمه کنم. این کتاب با عنوان “عضله را تمرین ندهید” می باشد و برای ورزشکاران رشته‌های مختلف‌ ورزشی نوشته‌شده است. اگر ورزشکار و مربی ورزش های رزمی، فوتبال، کشتی و دیگر رشته ها هستید و می‌خواهید با تمرین‌های عملکردی یا تمرین‌های اینتروال بیشینه که شامل تمرین با وزن بدن، دوی سرعت، TRX، مدیسین بال، بتل روپ، کتل بل و کیسه‌شن می‌باشد آشنا شوید به شما توصیه می کنم این کتاب را مطالعه فرمایید.

برای تهیه “کتاب عضله را تمرین ندهید”  لطفا بر عکس زیر کلیک کنید:

کتاب عضله را تمرین ندهید

 

جهت دریافت برنامه بدنسازی تخصصی کلیه رشته ها بر عکس زیر کلیک کنید

برنامه بدنسازی تخصصی

نوشتهٔ پیشین
کتل بل چیست؟ نحوه گرفتن و نگه داشتن کتل بل چگونه است؟
نوشتهٔ بعدی
حرکات کششی، قبل و بعد تمرین بدنسازی انجام دهیم؟

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up