تریگر پوینت

تریگر پوینت به زبان ساده

تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای چیست؟

در ابتدایی ترین وضعیت، نقاط ماشه فقط یک نقطه حساس یا گره در عضله است. برای داشتن کمی اطلاعات تخصصی، بیشتر تصور میشود که نقطه ماشه ای ناحیه ای است که قسمتی از عضله منقبض شده در آنجا کوتاه شده است. فیبرهای عضلانی زمانی که حرکت میکنیم کوتاه و بلند می شوند، ولی نبایـد به طور دائم کوتاه شوند به نظر میرسد نقاط ماشه ای دقیقاً در زیر عصبی که پیغام کوتاه شدن عضله را ارسال می کند، اتفاق می افتد (در محل دیگری کوتاه نمی شود) و در واقع در دو طرف گره، تارهای عضله به دلیل کوتاه شدن شدید در وسط، کشیده میشوند.
بروز این اتفاق یافتن نقاط ماشه ای را برای متخصصان آسان می.کند. انگشتهای خود را بر روی تارهای عضله کشش دهید یا آن را بین انگشت های خود فشار دهید و تارهای کشیده و کوتاه شده عضله را جستجو کنید. سپس انگشتها را در امتداد باند و تارهای عضله حرکت دهید صدای فرد را میشنوید گره در انتظارتان است تا آن را فشار دهید!
این گره ها باعث درد میوفاشیال می شوند یعنی دردی در ارتباط با عضلات یا فاشیاها (بافت همبندی عضلات) است. مدتها بود که علت دقیق این که چرا نقاط ماشه ای بسیار حساس هستند، مشخص نبود. سرانجام در سال ۲۰۰۸، زمانی که جی شاه ” (پزشکی انستیتوهای ملی بهداشت) میکرودیالیز قسمت داخلی نقطه ماشه را انجام داد به عبارتی وی مایعات گرفته شده از مرکز چندین نقطه ماشه را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد ایده بهتری پیدا کردیم. در آن ناحیه وی تعدادی ماده شیمیایی یافت که در التهاب نقش دارند را شناسایی و به توضیح دلیل حساس بودن این نقاط کمک کرد.

چه عواملی باعث ایجاد نقاط ماشه ای میشوند؟

در واقع این سؤالی خوب است و هنوز نمیتوانیم به طور کامل به آن پاسخ دهیم. نقاط ماشه ای مورد بحث زیادی نبوده است زیرا اگرچه عضلات نیمی از وزن بدن ما را تشکیل می دهند اما تخصصی خاص در پزشکی فقط در حیطه عضلات وجود ندارد (به عنوان مثال تخصص پوست، تخصص گوش و حلق و بینی) در حقیقت همان طور که دیوید جی سیمونز، محقق پیشگام نقطه ماشه اظهار کرد عضله را میتوانیم عضوی یتیم  در پزشکی بخوانیم. علاوه بر این گره های نقاط ماشه در آزمایش های تصویر برداری استاندارد مانند سی تی اسکن، ام آر آی یا اشعه ایکس به دلیل کوچک بودن و این که از بافت نرم تشکیل شده اند قابل مشاهده نیستند، در حالی که آزمایش خون برخی اوقات میتواند بیماریهایی مانند آرتریت روماتوئید را مشخص کند هر چند که اطلاعاتی دقیقی در مورد خود گره ها نیز وجود ندارد.
تاکنون، اطلاعات کمی در خصوص این که چرا در بدن نقاط ماشه ای ایجاد میشود، داریم. تفکر فعلـی ایـن اسـت کـه وقتی عصبی تحریک میشود میتواند باعث کوتاه شدن مرکز عضله و ایجاد گره شود. آن ناحیه تحریک اغلب سیگنالهایی را به قسمتهای دیگر بدن میفرستد که باعث حس درد و همچنین احساساتی مانند بی حسی و گزگز میشود. یافتن نقاط حساس اغلب بهترین آزمایش است و خود شما میتوانید برای آنها را احساس کنید( آنها میتوانند مانند نوک سوزن، لوبیا یا حتی سنگ مرمر احساس شوند).
به نظر میرسد که نقاط ماشه ای اغلب پس از ضربه اجسام مانند ضربه ای در یک حادثه رانندگی یا سقوط ایجاد می شوند. استرس به طور کلی، عامل مهمی در ایجاد و تشدید درد است و افراد مبتلا به بیماری های مزمن اغلب در عضلات خود نیز نقاط تحریک کننده، ایجاد می کنند.
توجه: کلیه دردهایی که در عضلات احساس می شود مربوط به نقاط ماشه ای نیست. این موضوع می تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله زخم و غیره.
مقاله بالا توسط ابوالفضل زاهدی نوشته شده است. اگر از تریگرپوینت رنج می برید توصیه می کنیم از آقای ابوالفضل زاهدی برنامه اصولی جهت توانبخشی آسیب خود بگیرید.
رزومه ابوالفضل زاهدی:
  • فوق لیسانس آسیب شناسی ورزشی از دانشگاه تهران
  • مولف و مترجم بالای ۱۰ کتاب ورزشی

ابوالفضل زاهدی

 

نمونه هایی از کتب تالیفی و ترجمه ابوالفضل زاهدی
مجموعه کتاب بدنسازی
مجموعه کتاب بدنسازی
کتاب آسیب در بدنسازی
کتاب آسیب در بدنسازی

 

جهت دریافت برنامه تمرینی، لطفا فرم زیر را پر فرمایید

بعد از پرکردن فرم زیر، دکمه ارسال را بزنید تا به صفحه پرداخت هدایت شوید. هزینه نوشتن برنامه تمرینی ۱۵۰ تومن می باشد. بعد از پرداخت، حداکثر ۴۸ ساعت برنامه در واتساپ براتون ارسال می شود. 

برنامه ورزشی برای بارداری و بعد از زایمان

نوشتهٔ پیشین
پست های بازیکنان بسکتبال و وظایف آنها
نوشتهٔ بعدی
میزان دوندگی بازیکنان فوتبال

مقالات مرتبظ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up