لاغری سریع

۶ روش افزایش سوخت و ساز بدن به منظور لاغری

سرعت سوخت و سازی به آهنگی گفته می شود که بدن کالری را می سوزاند.

۱) فعالیت ورزشی: در یک تا دو ساعت پس از فعالیت ورزشی شدید، در مقایسه با حالت طبیعی، کالری سریع تر سوزانده می شود زیرا بدن وام اکسیژن خود را به تمام و کمال می پردازد، ذخایر انرژی (فسفوکراتین و ATP) خود را جایگزین و بافت عضله را ترمیم می کند. هرچه مدت و شدت جلسه فعالیت ورزشی زیادتر باشد، این سوزاندن کالری پس از فعالیت ورزشی نیز زیادتر خواهد شد. این افزایش میزان سوخت و ساز استراحتی پس از فعالیت ورزشی را اکسیژن مازاد بر مصرف یا سوزاندن کالری زیادتر پس از فعالیت ورزشی می خوانند و در اصل از ذخایر چربی بدن استفاده می شود.
۲) افزودن به عضلات: اگر می خواهید در درازمدت مقدار سوخت و ساز زیاد باشد، باید به عضلات خود بیفزایید. مطالعات نشان می دهند تمرین با وزنه منظم دست کم به مدت سه ماه، میزان سوخت و ساز استراحتی را افزایش می دهد.
دانشکده پزشکی ورزشی آمریکا دو جلسه تمرین با وزنه در هفته را توصیه می کند. افزودن یک کیلوگرم عضله باعث سوزاندن ۶۵ کالری زیادتر در روز می شود که معادل ۲۰۱۵ کالری در ماه و معادل ۰/۲۵ کیلوگرم چربی است.
۳) خوردن وعده های غذایی کوچک تر در سرتاسر روز: وعده های غذایی منظم کوچک، مقدار سوخت و ساز را برای مدت کوتاهی پس از خوردن افزایش می دهد. سه وعده و دو تا سه میان وعده در روز را که بین آنها دو تا سه ساعت فاصله باشد، برنامه ریزی کنید. در دو تا سه ساعت پس از خوردن، سوخت و سازتا تقریباً ۱۰ درصد زیاد می شود. وعده های غذایی را از قلم نیندازید یا فاصله بین وعده های غذایی هرگز از پنج ساعت فراتر نرود.
۴) خوردن پروتئین کافی: هر چند خوردن هر چیزی مقدار سوخت و ساز را زیاد می کند اما پروتئین زیادترین تاثیر را دارد. تا بیش از ۲۰ درصد کالری وعده غذایی به گرما تبدیل می شود. پروتئین همچنین، ارضا کننده ترین ماده غذایی است، به طوری که به پرهیز از بیش خوری کمک می کند.
۵) خوردن صبحانه کامل: صبحانه به سوخت و ساز جانی دوباره می بخشد و اجازه می دهد کالری آن را در کل روز بسوزانید. ترکیب کربوهیدرات و پروتئین، انرژی پایداری را برای شما به ارمغان می آورد.
۶) بررسی اندازه هر وعده غذایی: از ظروف کوچک تر استفاده کنید و بسته های غذایی کوچک تری انتخاب کنید. پژوهشگران ایالت متحده دریافته اند هر چه ظروف یا اندازه وعده غذایی بزرگ تر باشد، کالری زیادتری خورده خواهد شد.
نوشتهٔ پیشین
سیستم تمرینی سوپر ست
نوشتهٔ بعدی
علل و عوارض گودی کمر

مقالات مرتبظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up